Yeni Porsche Macan: Tam Elektrikli, Daha Güçlü, Daha Porsche

Porsche’nin pazar payını artırmak, emisyonlarını düşürmek gibi amaçlarla piyasaya sunduğu bir modeldi Macan, 2014’te piyasaya çıktığında. SUV akımının henüz başlarındayken, Cayenne’de elde edilen başarıyı pekiştirmek için ortaya çıkmıştı Macan. “Ulaşılabilir” bir Porsche SUV modeli olması amaçlanmıştı. 10 yıl sonra yeni nesli ile Porsche’nin tamamen elektrikli 2. modeli olma ünvanına sahip olan Macan, daha güçlü, daha çevreci ve daha çekici bir hale büründü. Porsche Taycan’a benzer bir tasarım diline sahip olan Yeni Macan, yepyeni teknolojileri ile aramızda olacak. Ayrıca, ülkemizde bu neslinin daha çok yer alacağını söylemek de doğru olur, %160 ve %220’lik dilimden Türkiye’ye gelirken bir anda %60 vergi dilimine düşmüş olacak Macan. Taycan’dan daha başarılı olmasını beklediğim Yeni Macan, çevremizi sarmadan önce gelin birlikte göz atalım.

Çok daha albenili bir tasarımla karşı karşıyayız. Önceden yükseltilmiş bir Porsche 718’e benzerken şimdi yükseltilmiş bir Porsche Taycan’ı andıran Yeni Macan, 4 şeritten oluşan gündüz sürüş farları, inceltilmiş ve daha köşeli ön farlar ile çok daha modern ve çekici bakışlara kavuşmuş. Ön tampondaki ızgaralar kenarlara taşınmış ve daha belirgin gövde rengi kısımlarla ayrılmış. Ön aydınlatma grubunun çift parçalı olarak tasarlandığı Macan’da, tampon kenarlarındaki ızgaraların içine gizlenmiş aydınlatma grubu, bu aydınlatmalar çalışmadığında aracı daha agresif göstermekte. Orta ızgarayı da plakanın altına alan Porsche tasarımcıları, aracı parlak siyah (bir Porsche olduğu için gövde rengi ve diğer seçeneklerle de alabilirsiniz) korumalarla kaplamayı tercih etmiş. Daha sade, daha oturaklı ve daha Porsche’ye uygun bir ön yüze kavuşmuş Yeni Macan.

Yan silüette de daha aerodinamik bir forma kavuşmuş Macan. 0.25 Cd’lik sürtünme katsayısı, eski nesildeki 0.35 Cd’lik sürtünme katsayısından çok daha iyi. Bu geliştirme de aracın daha sessiz ve daha verimli olmasını sağlamakta. Yuvarlak hatlara sahip olmasıyla bilinen klasik Porsche çizgilerini taşıyan Yeni Macan, eskisine göre 86 mm daha uzun aks aralığı sunmakta. 58 mm uzayan model, hala 4.8 metreden daha kısa bir uzunluğa sahip. Uzamasına rağmen, ilk defa bir Porsche modelinde sunulan 4 tekerlekten dönüş ile birlikte 11.1 metre gibi görece dar bir dönüş yarıçapına sahip olan model, eski Macan’dan 86 cm daha dar bir dönme yarıçapına sahip. Çok daha çevik, değil mi?

Arka tasarımında LED aydınlatma şeridine yer veren Porsche, marka adını bu aydınlatma şeridinin altına yerleştirmiş. Model adını da Porsche yazısının altına yerleştiren tasarımcılar, arka stopların kenarında havalandırma çıkışlarına yer vermiş. Aktif spoilere yer verilen arka tasarımda, bu aktif spoilerin arka camın altında yer alması biraz garip durmuş. Arka tamponun altındaki siyah parça da sade ve düz çizgilerle tasarlanmış. Aracın altı ise sürtünme katsayısını düşürmek için tamamen düz tasarlanmış.

İç mekanında da Taycan esintileri bulunan Yeni Macan, fiziksel kısayol tuşlarına yer vermesi ve havalandırmanın fiziksel olarak yönlendirilmesi gibi özellikleriyle ayrışıyor. Çok sayıda kişiselleştirme seçeneğine sahip olan Macan, 12.6 inçlik dijital gösterge paneli ve 10.9 inçlik multimedya ekranına sahip. Ön yolcu önündeki alana da ortadaki ekranın aynısından alabildiğiniz Yeni Macan’ın iç mekanı daha çevreci malzemelerden üretilmiş. Artırılmış gerçeklik özelliğine sahip head-up display, ilk defa bir Porsche modelinde sunulurken, aracın multimedya üniteleri Android’in otomotiv sektörü için özel geliştirilmiş bir işletim sistemine sahip. Böylece, telefonunuzda yapabileceğiniz birçok şeyi araçta da yapabileceksiniz. 2.8 mm önde ve 1.5 mm arkada alçalan oturma yüksekliği ve araç altındaki bataryalar ile birlikte kütle merkezini daha da düşüren Porsche mühendisleri, Macan’ın bu lüks iç mekanında gerektiğinde sportif sürüşler de yapılabilmesini ve bu sürüşlerin eski keyfinde hatta daha keyifli olması için elinden geleni yapmış. Diğer Porsche modellerinde bulunan çift valfli aktif havalı süspansiyon ile de bu sürüş karakteristiğini korurken gerektiğinde konfor sağlamayı da ihmal etmemiş.

540 litresi arkada, 86 litresi önde olmak üzere 624 litre bagaj hacmi sunan Yeni Macan, eskisine göre 136 litre daha fazla depolama hacmi sunmakta. 100 kWh bataryanın 95 kWh’lık kısmı net olarak kullanılabilen Macan, Porsche’de ilk defa kullanılan 800V teknolojisine sahip. 270 kW’a kadar hızlı şarj destekleyen bu mimari, 21 dakikada aracın bataryalarını %80’e kadar doldurabilmekte. 613 kilometreye kadar WLTP menziline sahip olan Yeni Macan, 784 kilometreye kadar da şehiriçi menziline sahip olacak.

408 beygirden 639 beygire kadar güç sunan Macan modelleri, 4 tekerlekten çekişe sahip olarak sunulacak. 650 Nm ve 1130 Nm tork verileri arasında değer sağlayacak olan Yeni Macan modelleri, 5.2 saniye ve 3.3 saniye arasında değişen 0-100 kilometre/saat hızlanma verilerine ve 220-260 kilometre/saat maksimum hızlara sahip olacak. 10 milisaniye tepkime süresine sahip olan yeni çekiş kontrol sistemi ve opsiyonel sunulacak olan elektronik diferansiyel kilidi de aracın sürüş karakterini geliştiren etmenlerden. Peki siz Yeni Porsche Macan’ı nasıl buldunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir