Volkswagen Golf 8.5: Golf 50 Yaşında

Otomotiv efsanesi, bir başka efsanenin devamı, sınıfının ölçüt aracı, Volkswagen Golf. 50 yıl önce Beetle’dan daha modern bir araç üretmeyi ve değişimi, yeniliği hedefleyen Volkswagen, önden motorlu ve önden çeker bir araçla ortaya çıktı. Golf, o kadar çok sevildi ki 50 yılda 37 milyondan daha fazla sattı. Sınıfındaki bütün araçlar onunla kıyaslandı, hep en iyisi görüldü. Teknoloji olarak sınıfının hep en iyisiydi. 50 yılda 8 nesil üretilen Golf, son içten yanmalı motorlarına sahip neslini makyajladı. Geleneklerine bağlı kalmayı seven Volkswagen, ufak değişiklikler yaptı Golf 8.5’te.

Dış mekanda ufak değişiklikler yapan Volkswagen, yenilenmiş ön tampon, yenilenmiş IQ.Light LED Matrix ön farlar ve aydınlatılmış ön logo ile makyajsız versiyondan ayrışıyor. Golf 8’deki ön tamponun daha iyi bir tasarıma sahip olduğunu vurgulamak isterim. Görseldeki ön tampon, çok daha standart, güçsüz ve garip durmuş. Tamponun kenarlarının boş olması da alışık olmadığımız bu görüntünün bir diğer sebebi.

Değişen jant tasarımları ve IQ.Light LED arka stoplar dışında aracın yan ve arka görünümünde ise değişiklik yapmamayı tercih etmiş Volkswagen tasarımcıları. Şarj edilebilir versiyonunda 100 kilometrelik menzil sunacak olan Golf 8.5, şarj portunu ise sürücü tarafındaki çamurluğa yerleştirmiş. İlk defa şarj edilebilir bir hibrit araçta DC şarj seçeneği olacak olması da bir avantaj. Golf, en geniş ürün yelpazesiyle satılan otomobil. Aynı şaside 1.0 litre 110 beygirlik bir aile aracı da yer alıyor, 2.0 litre dizel ile bir uzun yol aracı da yer alıyor, Golf R ile 4 tekerlekten çekişe sahip bir canavar da yer alıyor. 9 farklı motor seçeneği sunacak olan Golf 8.5, ürün gamını şarj edilebilir hibrit ve GTE ile genişletmiş.

İç mekanda 12.9 inçlik daha büyük bir dokunmatik ekran ile gelecek olan Golf 8.5, sesli asistana ChatGPT desteği getirmiş. Daha gelişmiş bir altyapı ile sorularınızı cevaplayabilecek olan Golf 8.5, yeni bir direksiyon göbeğine de sahip.

GTI versiyonunda daha fazla güç vaad eden Golf 8.5, Alfa Romeo jantlarını andıran bir jant tasarımıyla dikkat çekmekte. Daha fazla Golf versiyonu ise 2024 boyunca tanıtılacak. Peki siz Golf 8.5’i nasıl buldunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir