Buick Envista: Uygun Fiyatlı Premium SUV

Buick, Avrupa’da resmi olarak hiç satılmamış bir otomobil markası. 2009 yılında General Motors’un iflası sırasında kapatılması düşünülen Buick, Çin’deki başarısı sayesinde kapatılmaktan kurtulmuştu. Kardeşleri Hummer, Pontiac, Saturn ve Saab kapatılırken Buick-GMC ikilisi Pontiac’ın eski bayi ağına yerleşip yeniden yapılanmaya başlamışlardı. Buick, bir süre Opel modellerinin Birleşik Devletler ve Çin’de satılmak üzere rebadge-engineering yaptığı modelleri satmaktaydı. Opel’in PSA Grubuna satılmasıyla birlikte kendine özgün modeller üretmeye başlayan Buick, GM’in yeni VSS-F platformundan ürettiği Envista ile hem bütçe dostu hem de premium bir modeli aynı anda piyasaya sunmuş oldu.

Ön yüzünde çift katlı far tasarımına sahip olan Envista, gündüz sürüş farlarını üste ince bir şekilde yerleştirmiş. Adaptif özellikli ana aydınlatma ünitesini dikey hava kanalı tasarımına gömüldüğü modelde, bumerang şeklindeki kromajlı süslemelerin ortasında yer alan tek parça büyük bir ızgara, ve kaslı kaput çizgileri yer almakta. Izgaranın alt tarafında aktif hava kontrol kapakçıkları bulunan bu özgün tasarımlı model, 140 beygirlik 1.2 litrelik turbo benzinli motor ve 6 ileri otomatik şanzıman ön tekerlekler vasıtasıyla yürümekte.

Coupe-SUV tasarımının B segmenti bir crossoverdaki en güzel yorumu olduğunu düşündüğüm Envista, en üst donanım seviyesi olan Avenir’de gövde rengi dodikler ile birlikte gelmekte. Opel’in Monza Concept’ini andıran tavan çizgisi, özellikle bu konsepte ve daha sonrasında bu konseptten esinlenerek üretilen Opel Insignia/Buick Regal Station Wagon ile benzerlik taşımakta. Proporsiyonları yerinde olan Envista’nın bir coupe klasiği olarak kalın tasarımlı C-D sütunundan dolayı arka çapraz görüşü kısıtlanmakta.

Ön far tasarımını andıran LED arka stoplar, ön farlar gibi 2 parça halinde tasarlanmış. Aracın kenarlarına yerleştirilen stoplar sayesinde aracı olduğundan daha büyük göstermeyi başaran Buick tasarımcıları, bagaj kapağına entegre şık bir arka spoilere sahip. Avenir donanımında arka tamponun altında krom parçaya yer verilmesi de aracın premium havasını artırmış. Arka camda silecek bulunmaması ve arka camın yüksek ve yatay tasarlanmasından dolayı arka görüş açısı da yetersiz olabilir Envista’nın.

Fiziksel butonlara da yer verilen kokpitte, büyük, kavisli ve kıvrımlı hatlara sahip bütünleşik ekranlar ve bu ekranlarıa uyan asimetrik havalandırma ızgaraları çok şık görünmekte. İç mekanı krom parçalar ve açık renkli derilerle renklendiren Buick, altı düzleştirilmiş bir direksiyon simidi ve fiziksel bir vites topuzuna da yer vermiş. 2023 yılının sonunda premium bir araçta şanzıman ile bağlantısı bulunan bir premium araç, şaşırtıcı. Aracın OnStar takip sistemi için gerekli olan SIM kart vasıtasıyla yerleşik WiFi Hottspota sahip olması, kablosuz Android Auto ve Apple Car Play, sunmasına ek olarak QuietTuning özelliği ile aktif gürültü engelleme sistemine sahip olması sayesinde iç mekanda daha sessiz bir yolculuk yapabiliyorsunuz. Arka süspansiyonu bağımsız da satın alınabilen Envista, böylece premium bir otomobilin sunması gereken konforu sunabiliyor. 2. seviye otonom sürüş sunabilen modelde, sunroof, karartılmış camlar ve akustik ön cam da sunulan özellikler arasında. 586 litrelik, sınıfı için devasa olan, bagajın kapağı elektrikli olarak açılabilmekte.

2. seviye otonom sürüş özelliklerine de sahip olan Envista, bu özellikleri opsiyonel olarak sunmakta. Peki siz Buick Envista’yı nasıl buldunuz? Türkiye’de satılmasını ister miydiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir