Yeni Twingo: Renault’un Eskilere Dönüşü

1992 yılında aramıza katılmış bir model olan Renault Twingo, piyasaya çıktığı dönemde çok sükse yapmış bir otomobildi. Ucuz, küçük ve şehiriçi kullanım odaklı bir otomobil olarak Türk halkının otomobil ihtiyaçlarına tam yanıt veren bir model olmamasına karşın iyi satış adetlerine ulaşan Twingo, ilk neslinin ardından ülkemizde satışına devam edilmemesi nedeniyle tadı damağımızda kalmış bir otomobil. Yaklaşık 20 yıldır ülkemizde satılmayan Twingo, bu süreçte 2. ve 3. nesli ile Avrupa’da varlığını sürdürüyordu. 2026 yılında aramıza katılması beklenen şehrin minik Fransızı, aslında şu an bir konsept. 4. neslin konsepti olan görseldeki araç, bu hafta premier’inde iddialı verileriyle tanıtıldı.

Renault diyince ülkemizde değişik bir ürün gamıyla satışta olan ve her dönemin en çok satan markalarından biri olan bir marka algısı bulunmakta. Showroom’un bir tarafında hep az satan prestijli modeller (Safrane, Laguna, Latitude, Talisman, Koleos vb.), diğer tarafında çok satan süperminiler ve kompakt sınıf otomobiller (Clio, Megane, Scenic vb.) bulunurken diğer tarafında da hep ucuz yollu otomobillere ( Toros, Symbol, Taliant vb.) yer verilmişti ülkemizde. Kısaca her telden çalan Renault Türkiye ürün gamı, bu sayede herkesin hayatında bir yer edinmeyi başardı. Türkiye’de, herkesin geçmişinde en az bir Renault sahibi olması, Renault sürmüş olması veya Renault ile yolculuk yapmış olması da bunun bir göstergesi. Türkiye’nin en ücra köylerinden, en gelişmiş yerlerine kadar her yerde Renault görebilirsiniz. Renault, A segmentindeki otomobillerini ise Türkiye’ye getirmeme kararı aldığı için göremediğimiz Twingo, herkesin ulaşabileceği, gençlerin ilk arabası olma hedefi taşıyan bir şehir otomobili. 4. neslinin konsept tasarımında, bizim ülkemizde de satılıp dikkat çeken ilk nesil Twingo’nun tasarımından esinlenmiş Renault tasarımcıları, Renault 5 konseptinde olduğu gibi. Logosunu da eski logosundan esinlenip yenileyen Renault, derin bir değişikliğe gidiyor gibi görünüyor. MPV modellerini SUV modelleri ile değiştiren marka, elektrifikasyona geçerken de retro tasarımlarına sarılmaya başladı.

Aracın ön yüzünde Twingo 1’den esinlenen model, LED ön far halkaları ve 3 parçalı kaput havalandırmasıyla da orijinal Twingo’ya gönderme yapıyor. Konseptteki yeşil renk, Twingo 1’in yeşil rengine çok benzer bir tondayken dik ve kısa tasarlanmış olan kaput, kaputla aynı çizgiyi devam ettiren A sütunu ve dışarıda tasarlanmış tekerleklerden kaynaklı kıvrımlı hatlarıyla sportif ama tatlı da görünen çamurluklar ile gayet çekici bir tasarıma sahip Yeni Twingo. Yan silüetten de orijinal Twingo’yu anımsatan model, konsept tasarıma bakarak bu sefer ülkemizde satılan versiyonun aksine 5 kapılı olarak üretilecek diyebiliriz. Yuvarlak ön kapı kolu, çerçeve içine alınmış arka cam ve Twingo 1’den esinlenen arka stoplar da güzel düşünülmüş. Tasarım olarak en az ilk Twingo kadar çekici olan model, konsept olduğu için bu şekilde üretilmeyecek, bazı düzenlemelerden geçmesi gerekecek. Mesela, ön farları bu kadar çıkıntı bir şekilde üretip çarpışma testlerine sokmak günümüzde mantıklı değil. 3 parçalı kaput havalandırmasının işlevi de soru işaretlerinden bir tanesi ve kaput havalandırmasının da bu şekilde çıkıntılı üretilmemesi lazım. Bunlar mühendislerin düşünmesi gereken taraflar, biz araba severlerin düşünmesi gereken kısma geçelim.

20 bin Euro’dan daha düşük bir fiyatla sadece elektrikli olarak piyasaya çıkması planlanan Yeni Twingo, Renault’un iddialarına göre 100 kilometre’de 10 kWh gibi inanılmaz bir yakıt verimliliği sunacak. Bu, elektrikli otomobil dünyası için etkileyici bir değer, en yakın rakiplerinden %30-%40 daha düşük bir enerji sarfiyatı demek. Uzun menziller beklenmemesi gereken model ile ilgili başka teknik detaylar ise henüz paylaşılmadı. Peki siz Twingo konseptini nasıl buldunuz? Ülkemize gelmesini ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir