Audi Q6 e-tron: Audi’nin Elektrikli Geleceği

Audi, sportif tasarımlara sahip bir Alman premium otomobil üreticisi. Volkswagen AG. bünyesinde bulunan marka, grup içinde yüksek adetlerde üretim yapan tek premium üretici konumunda. VAG bünyesinde Porsche, Bentley, Lamborghini ve Volkswagen ile birlikte kullanılan MLB evo platformunun yerine geçecek olan PPE (Premium platform elektrik) platformuyla tanıtılan ilk otomobil oldu. Audi A5’ten Porsche Cayenne’e kadar kullanılması beklenen PPE, grubun yeni E3 elektrikli altyapısına sahip olacak.

Prototip görsellere göre, Audi gelenekselci tarafta kalmayı tercih etmiş elektrikli otomobillerde. Eski tasarım diline bağlı kalan marka, incelen ön farların altındaki boşluğa 2. sıra farları konumlanmdıracak gibi duruyor. Farların grafik tasarımı, Audinin güncel LED matrix far tasarımını andırırken, Audi’nin klasikleşmiş ızgarası da tasarımda kendine yer bulmuş. Agresif ön tampon tasarımı, kaslı çamurluk çizgileri ile çok sportif görünen SUV modeli, gizlenebilir kapı kollarına yer vermeyerek de konvansiyonel tarafta kaldığını göstermiş. Arkaya doğru alçalan tavan çizgisi ve D sütunun tavana kadar gövde rengine boyalı olması da proporsiyonları düzgün olan tasarımı güzelleştiren detaylardan.

Bütünleşik arka stopların güzel iç grafikleri dışında arka tasarım da klasik Audi tasarım dili. Bagaj kapağı ve üstü olabildiğince sade ve şık, tampon ise difüzör ve süslemelerle hareketlendirilmiş. Arka silecek ve kapı kollarının gizlenmesi, tasarımı bir üst lige çıkarabilirdi.

İç tasarımda da daha ergonomik bir tasarıma giden Audi, 20 yıldır Volkswagen bünyesinde kullanılan tasarımı sonunda terk etmiş. Bütünleşik bir panel üzerinde dijital gösterge paneli ve dokunmatik ekrana yer veren Q6 e-tron, diğer Alman premium rakiplerine benzer bir setup kullanmış. Çok şık bir 4 kollu direksiyon bulunurken, bu direksiyonun kontrolleri dijital olarak tercih edilmiş. Volkswagen ID.3’ün LED temelli sürücü uyarı sistemine benzer bir LED şeride yer verilen tasarımda, havalandırma kanalları da yatay konumlandırılmış. Sinyal ve silecek kolları ise hala durmakta, Tesla yeni Model 3’te bu kolları yok etmişti. Orta konsolda yer alan vites selektröü, birkaç buton ve kol dayama ise çok şık.

Arka yaşam alanında da aynı tasarım diline devam eden Audi, fazla oyuncağı olmayan güzel bir tasarıma yer vermiş. Kol dayama, perdeli arka yan camlar, file şeklindeki saklama gözleri, orta konsolda yer alan klima kontrolleri ve yok sayılabilecek şaft tüneli ile konforlu yolculuklar vaad eden Q6 e-tron, yüksek bir baş mesafesi sunmakta. Kısa tasarlanmış arka koltuklar, bataryalar da muhtemelen bu koltukların altında yer aldığı için muhtemelen kısa bir diz mesafesi sunacak gibi görünüyor. Peki siz Audi Q6 e-tron’u nasıl buldunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir