Yeni Multivan: Multi-fonksiyonel Van

Volkswagen, geleneklerine bağlı kalarak otomobiller üretmeyi seven bir marka. Bazı modelleri on yıllardır aramızda olan Alman üreticinin bu modellerinden birisi olan Multivan, T4 nesli ile birlikte Volkswagen’in oluşturduğu Transporter-Caravelle-Multivan üçlüsünün en premium olanı. Tarihinde ilk defa Golf ile aynı platformda (MQB evo) üretilecek olan Multivan, aynı platformu Ford Transit/Tourneo modelleriyle de paylaşmakta. Ülkemizde de 1 Eylül itibariyle satışa çıkan model, T6.1 Multivan’a göre çok büyük geliştirmelere uğramış. 6+1 yolcu kapasitesine sahip olan Multivan, iç mekanında esnek bir yerleşim planı ve yüksek konfor sunmakta.

ID.Buzz ile T6.1’in harmanlanmış bir tasarım diline sahip olan Multivan, çok şık bir otomobil. Ülkemizde Style donanım seviyesi ile satılan Multivan’ın ön yüzünde kullanılan ve Yeni Passat’ı da andıran IQ.Light ön farların aydınlatma şeridi ile birleştirilmesi, Caddy’de de kullanılan ön tampona benzer bir tampon tasarımına sahip olması ve daha da yuvarlatılmış bir ön yüze sahip olan Multivan, yerini aldığı modele göre daha şehirli bir görüntüye sahip. Bu imajın yaratılmasında, güvenlik nedeniyle biraz geriye alınmış ön kapıların önünde oluşan büyük kelebek camların da etkisi bulunmakta. Antenin şekli ise dikkat çekici.

Multivan’ın yan silüeti bir ticari araçtan çok da farklı değil. Büyük ve kesintisiz cam paneller ve düz çizgiler ile tasarımdan çok işlevsellik ön planda. Multivan’ı çift renk aldığınızda ön farlar ile arka stopları birleştiren krom şerit ise premium görüntüyü pekiştiren bir detay. Arka stopların yatay konumlandırılıp çift parçalı tasarlanması da klasik bir ticari arka tasarımından sıyrılmasına yardım etmiş Multivan’ın. Uzun tasarlanmış spoiler ve arka camın kenarlarındaki rüzgar deflektörleri de farklı bir hava katmış araca.

Aracın kokpitinde sizi geniş bir hacim beklemekte. Büyük cam yüzeyler sayesinde çok iyi görüş açılarına sahip olduğunuz Multivan’ın sürücü koltuğunda, karşınızda birçok bilgiye erişebildiğiniz bir dijital bir gösterge paneli ve bu gösterge paneline uyumlu konumlandırılan 10 inçlik yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekran bulunurken isteğe bağlı alabileceğiniz Head-Up Display de gözlerinizi yoldan ayırmadan aracın hızı vb. verilerini sizlere göstermekte. Sürücünün önündeki fiziksel butonlara sahip direksiyon simidi ise, sürücünün bu kaliteli malzemelerden üretilmiş iç mekandaki kaliteyi her saniye hissetmesini sağlayacak. Ekranlar arasına konumlandırılan vites selektörü ve kablosuz şarj ünitesinin altına konumlandırılan elektronik el freni, aracın iç mekanında yer kaplamadığı için daha fazla hacim sunulmasına yardımcı olmuş. Elektronik el freni düğmesinin yanında yer alan bardaklıklar çok şık bir şekilde gizlenirken, çift kademeden oluşan torpido gözleri fazla büyük olmayan hacimler sunmakta. Ön kapılarda yer alan 3 farklı seviyedeki saklama alanları ise bu durumu telafi etmekte. Alman Omurilik Sağlığı Derneği (AGR) sertifikalı ergoComfort koltuklar, tüm yolculara ısıtma sunarken, ön koltuklarda sunulan elektrikli baldır desteği ve sürücü koltuğundaki hafıza özelliği sayesinde çok daha konforlu.

Multivan’da sunulan orta konsol, raylar üzerinde kayabilmekte ve masa olarak kullanılabilmekte. Bu sayede konumu ayarlanabilen orta konsol, isterseniz ön yolcu koltuklarının arasında, isterseniz 2. ve 3. sıra yolcu koltuklarının arasında konumlandırılabiliyor. Ön koltuklar ve tekli koltuklarda yer alan kol dayamalar, eskisi gibi döndürmeli bir kontrole değil, düğmeli bir kontrole kavuştuğu için artık daha kolay kontrol edilebilmekte. Dilerseniz ters koltuklarla da alabileceğiniz Multivan’ın iç mekanında, koltuklar ısıtma fonksiyonu için elektriği raylar vasıtası ile aldığı için ters koltuklu Multivan’larda koltuk ısıtma sunulmayacak. 3124 mm’lik aks aralığı ve 5173 mm’lik uzunluğuyla 3 sırada da uzun boylu insanların rahat etmesini sağlayan Multivan, bütün koltuklarının sırt dikliklerinin ayarlanabildiği, sökülebildiği, oturma düzeninin 2+2+3 ya da 2+3+2 gibi kombinasyonlarda ayarlanabildiği, orta koltuğun arkasında kol dayama olarak kullanılabileceği düşünüldüğü için bardaklıklar bulunduran, arkadaki kenar koltukların altında saklama gözleri bulunduran bir multi-fonksiyonel araç. 2 metrekare yüzey alanına sahip perdesiz cam tavan ve 3 bölgeli klima sunan Multivan, 3 sırada da üfleçlere sahip. Yüksek kaliteli malzemelerle birlikte, güzel bir yolculuk deneyimi sunan Multivan, kayar kapıları ve bagaj kapağını bir ayak hareketinizle elektrikli olarak açmanızı sağlıyor.

IQ.Light LED matrix ön farlara sahip olan Multivan, sürücüsü için iyi bir aydınlatma sunarken, yolcularının güvenliğini de düşünmekte. Yarı otonom sürüşe imkan veren Multivan, adaptif hız sabitleyici, şerit ortalama özellikli şerit takip sistemi, sürücüsünün yorgunluk durumunu da takip eden ve sürücünün acil durumlarında uyarı veren acil durum asistanı, tam otonom park sistemi ve 360 derece kamera gibi sürüş güvenlik asistanlarıyla gelmekte. Ülkemizde şimdilik sadece 1.4 TSI eHybrid seçeneğiyle sunulacak olan Multivan, bu hibrit sistemden 218 PS güç elde etmekte ve 50 kilometrelik bir elektrikli menzil sunmakta. Peki siz Yeni Volkswagen Multivan’ı nasıl buldunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir