Porsche’den Farklı Bir Yorum: Taycan Cross Turismo

Her zaman sürücü odaklı araçlar üreten Porsche, ilk elektrikli otomobili olan Taycan’a ek olarak 2 versiyon tanıtmıştı, Sport Turismo ve Cross Turismo. Sport Turismo için elektrikli Panamera desek yanlış olmayız. Peki ya Cross Turismo için ne demeliyiz? Araçların “dodiklendiği” ve yerden yükseltildiği “SUV” çılgınlığından Porsche’nin de yararlanmak istemesi çok doğaldı ama Porsche bu akıma sadece kapılmış mıydı, yoksa bu akıma kendi yorumunu mu katmıştı?

Porsche Taycan ile neredeyse C sütununa kadar aynı olan tasarım (plastik gövde korumalarını saymazsak), C sütununun arkasından itibaren hatchback-station wagon benzeri bir tasarıma dönüşmekte. Tasarım olarak Porsche çizgilerini sürdüren model, derli toplu bir crossover görüntüsünde. Taycan coupe-sedandan 2 cm daha yüksek olan Cross Turismo, aslında offroad odaklı bir model değil. Günümüz SUV ve crossoverları gibi daha çok asfalt yollarda kullanılacak. Peki Porsche mühendisleri çok offroad sevenler için bu araca neler eklemiş?

Cross Turismo’ya cam tavan seçtiğinizde siyah ya da gümüş tavan rayları ile gelmekte. Bu cam tavanı isterseniz elektronik olarak güneş geçirgenliğini ayarlayan şekilde alabiliyorsunuz. Bu cam tavanın üstüne araç üstü çadır takıp kamp yapmanıza da olanak vermiş Porsche mühendisleri. İsterseniz, bir ara Opel modellerinde olduğu gibi, arka tampona entegre bisiklet taşıyıcı ile 3 adet bisiklet de taşıyabilirsiniz. Sürüş yüksekliği de ayarlanabilen Taycan ailesi, çok sayıda opsiyon ile alınabilmekte.

Yüksekliği her ne kadar ağır offroada izin vermese de bozuk zeminlerde aracınızı seken taşlardan korkmadan sürmek Taycan Cross Turismo’nun asıl hedefi bence. Kimse bu araç ile köyünde traktörlerden dolayı bozulmuş çamurlu yolda sürüş yapmayacak, elektrikli ve sürüş hissiyatına sahip “gerçek” bir otomobil arayanlar ve aynı zamanda da Taycan’ın bagaj konusunda yetmediğini düşünen, arada bozuk zeminlere girdiğimde aklım arabada kalmasın, kamp yaptığımda da kolaylık sağlasın diyen aileler için üretilmiş aslında Taycan. Herhangi bir gence sorsanız, düşünmeden Taycan Sedan’ı seçer. Sportif, güçlü, çekici. Arkasındaki kambur yapıyı ne yapsınlar? Ama biraz daha konfor ve kullanışlılık odaklı olanlara yönelerek doğru bir hamle yapmış Porsche.

Porsche’nin maliyet kısmak için yaptığı birkaç ufak nokta var ve bence değiştirilmesi lazım buraların. 4, 4S, Turbo ve Turbo S gibi donanımlar arasında fark yok denecek kadar az. Turbo’da var olan neredeyse her şeyi zaten 4’te de opsiyonlarla alabiliyorsunuz. Turbo ve Turbo S’te kullanılan bataryaların opsiyon ile 4 ve 4S modellerinde de alınabilmesi, 4 tekerlekten yönlendirmenin ve Porsche Aktif Tork Vektörleme gibi özelliklerin her donanım seviyesinde opsiyon olarak sunulması gibi durumlar bence yanlış. Özellikle de ADAS sistemleri bu seviyede standart olarak gelmeli. Mesela Turbo ve Turbo S versiyonunda Chrono Pack ve sportif sürüşe yönelik özellikler standart gelmeli. Sadece görüntü ve güç-batarya farkı ile donanım seviyelerini insanların anlaması çok zorlaşmakta. Peki siz Porsche Taycan Cross Turismo’yu nasıl buldunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir