Mercedes-Maybach EQS SUV: Gelmiş Geçmiş En Konforlu Araç Mı?

Dünya üzerinde alabileceğiniz en prestijli otomobil nedir? Tabiki de bir Maybach. Ne Rolls-Royce ne de Bentley bu prestije erişemiyor. Dünyanın her ülkesinde bir Maybach vardır. Zenginlerin ya da siyasetçilerin içinden çıktığı bu Maybach modelleri, dünyanın en çok satış yapan ultra-lüks markası olan Maybach’ın çok çeşitli kişiselleştirmelerle beraber konfor, güvenlik ve teknoloji sunmasıyla beraber bu prestij algısını güçlendirmekte. Fabrikasyon olarak zırhlı alabildiğiniz Maybach modelleri, İngiliz rakipleri kadar kişiselleştirme sunamıyor olsa da her zaman sınıfının öncüsü araçlar olmuşlardır. Bütün ileri teknolojiler önce Maybach’a gelir, her zaman daha da gelişmiş araçlarla karşımıza çıkar Alman marka. Peki, neden Mercedes-Maybach EQS SUV neden bu kadar önemli?

Artık elektrikli araçların çağındayız ve aslında bakarsanız elektrikli araçlar, içten yanmalı araçlardaki birçok soruna sahip olmadan çıkıyor karşımıza. İçten yanmalı araçlarda bulunan fosil yakıtlı motorlar, çalışırken yüksek titreşim ve ses üreterek çalışırlar. Çok fazla hareketli parçaya sahip olan bu sistemler, çok sık bakıma ihtiyaç duyar ve yüksek bakım maliyetlerine neden olan çok sayıda parçaya sahiptir. Bu titreşimli motorlar, doğrudan şasiye bağlanmazlar mesela, motor takozları aracılığıyla titreşimi sönümlenmeye çalışılır. Maybach gibi lüks araçlarda ise adaptif sönümlemeye yardımcı olan sıvı temelli sönümleyiciler yer alır. Motordaki düzensizlikleri azaltmak için ters ağırlıklar ve volan gibi yapılara yer verilir. Sesin önüne geçmek içinse yalıtıma yer verilir araçlarda. Ultra-lüks araçlarda ise bu gürültü ve titreşimler en minimuma indirilmelidir. Elektrik motoruna sahip araçlarda ise daha lineer çalışan elektrik motoru sayesinde neredeyse olmayan bir titreşim ve ses bulunur. Daha düzgün çalışan elektrik motoru, içten yanmalı motorlara göre daha az parçaya sahiptir. Daha sorunsuz olan elektrikli motorlar, ayrıca daha az yer kaplar ve gücünü gecikmesiz ve anlık olarak yere aktarır. Konforlu ve prestijli araçlar yapmak için daha az çalışma yapılması gerekir elektrikli araçlarda. İçten yanmalı motor ve onun gerektirdiği şanzıman, diferansiyel gibi ağırlık yapan, konforu azaltan parçalar yok, batarya ve tekerleklere direkt bağlantılı olan motorlar dışında çok az hareketli parça vardır.

Her zamanın en iyisi olan Maybach’ın, EQS SUV’yi geliştirirken içten yanmalı motor olmadığı için gürültü ve titreşimleri azaltırken işi çok daha kolaydı. Aks aralığında zemine yerleştirilmiş batarya paketine ek olarak önde ve arkada yer alan elektrik motorları, içten yanmalı Maybach modellerine göre aktarma organlarının iç mekandan alan çalmamasını sağlamakta. Bu da iç hacim olarak geri dönüş yapmakta. İlk defa bir Maybach modelinin arka koltuklarının arasında bir şaft tüneli yok mesela. Zemindeki batarya paketi nedeniyle yere yakınlaşan ağırlık merkezi de konforu artıran yapılardan bir tanesi EQS SUV’de. Tabiki de bir Maybach modelinde havalı süspansiyon olmalı. Hem en sessiz hem de en titreşimsiz Maybach modeli olan EQS SUV, markanın ilk elektrikli modeli ve markanın geleceğini temsil ediyor.

Tasarım olarak normal bir Mercedes-Benz EQS SUV’den çok farklı olan model, çift renkli alınabilmesi, dikey kromajlı şeritlere sahip olan sahte ızgarası, küçük kollara sahip Maybach jant tasarımı ve her yerine eklenmiş Maybach logoları ile ayrışmakta. Zamanla daha da çekici gelmeye başlayan Mercedes’in elektrikli araç tasarımları arasında, şu ana kadarki en iyi görünen model diyebiliriz Maybach EQS SUV’ye. Dış tasarımda tek eleştirim ise arka cam sileceğinin gizlenmemiş olması. Ha bir de kaput açılsa ve oradaki alan da kullanılabilir olsa tadından yenmezdi Mercedes.

Önde ve arkada bulunan toplam 2 elektrik motorunun kombinlenmiş gücü 649 beygir olan Maybach EQS SUV, 950 Nm gibi etkileyici bir tork değerine sahip. 600 kilometre maksimum menzil sunan EQS SUV, ayrıca 0-100 kilometre/saat hızlanmasını da 4.4 saniyede tamamlamakta ve maksimum 210 kilometre/saat hıza ulaşabilmekte. 4 tekerlekten yönlendirme özelliğine sahip olan model, bu özelliği sayesinde 11 metre gibi düşük bir dönüş yarıçapına sahip.

İç mekanında Hyperscreen’e yer veren Maybach EQS SUV, birçok işlevini sesli asistan vasıtasıyla yerine getirebildiğiniz son nesil MBUX arayüzüne sahip. Hyperscreenin 3D navigasyon özelliğinin pürüzsüz çalışmaması, kısayol tuşlarının da dokunmatik ekrana gömülmesi ise Hyperscreen’e sahip diğer Mercedes-Benz modellerinden alınan şikayetlerden. Diğer bütün tuşların da dokunmatik olarak seçilmesi yine dikkat dağıtabilecek unsurlardan. Mesela orta ekranı kullanırken dirseğinizle orta konsoldaki dokunmatik panelden istemediğiniz butonlara tıklayabiliyorsunuz. O panelin yerleşimi yanlış yapılmış. Son nesil sürüş teknolojilerine sahip olan model, otonom sürüşe de izin vermekte. Üst seviye malzemeler ve üst seviye işçilikle ortaya çıkmış bu kaliteli iç mekanda aracın sahibini zaten bu alanda görmeyeceğiz, onun yeri arka koltuk.

Neredeyse bir yatak olan arka koltuk, koltukta yer alan ısıtma, soğutma ve masaj fonksiyonlarına ek olarak kol dayamalar ve koltuk başlığında bile ısıtma olan bir araçtan bahsediyoruz. Baldırlarınıza da masaj yapan EQS SUV, arka mekanda yine ısıtmalı ve soğutmalı bardaklıklar, buzdolabı ve aracın bütün kontrollerini yapabileceğiniz ekranlara sahip. BMW gibi kapı koluna dokunmatik ekran koymak ve aracın içine 31 inçlik devasa televizyon yerleştirmek gibi ucubeliklere girişmeyen Maybach, daha muhafazakar bir iç mekana sahip Alman rakibine göre. Burmester 4D ses sistemi, 64 renkli ambiyans aydınlatması, HEPA filtreli havalandırma sistemi gibi özelliklerle iç mekan konforunu üst düzeye çıkaran Maybach, bu iç mekanda kullanılan derileri kahve çekirdeği kabukları ile tabaklayarak araç başına 45 kilogram daha az tuz tüketimine ulaşmış. Peki siz Mercedes-Maybach EQS SUV’yi nasıl buldunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir