Yeni Ford Transit Courier: Daha Büyük, Daha İyi

Ford ticari araç ailesinin en küçük üyesi olan Transit Courier, yeni versiyonuyla tanıtıldı. Eskisinden daha büyük, daha yakışıklı, daha teknolojik olan Courier, Ford Otosan’ın Romanya’da yer alan tesisinde üretilecek. 2 koltuklu ve 5 koltuklu seçeneklere sahip olacak olan yeni Transit Courier, yeni motor, yeni platform ve yeni teknolojilerle tanıtıldı ve tamamen yenilendi.

Ford’un pikap modeli olan F-150’de kullandığı ön yüze benzer bir ön yüze sahip olan Transit Courier, dikey tasarlanmış ön burnunda bumerang tasarımlı ön farlar, büyük ön ızgara ve sade tasarımlı bir ön tampona sahip. Ön tamponun alt kısmının boyanmamış olması şehir içinde yapılan manevralarda aracın boyasını koruyan bir detayken sis farlarının yerleştirildiği boyasız bumerang tasarımlı parça da ön yüzü çok uyumlu yapmış. Gündüz sürüş farlarını birleştiren LED şerit de elektrikli Ford F-150 Lightning modelinde bulunan bir detay ve Courier’e de taşınmasının bir sebebi var, Ford’un küçük ticarisini artık elektrikli olarak alabiliyorsunuz. A sütununun siyah olarak tercih edilmesi araca biraz Doblo havası katmış olsa da aracın arka kısmına yerleştirilen spoiler ve arka stop tasarımı ile şu ana kadar gördüğüm en dikkat çekici ticari araç tasarımına sahip olan Courier, Ford Puma ile aynı platformda üretilecek. Ford Puma’nın üretildiği Ford Otosan’ın Romanya tesislerinde üretilecek olmasının asıl sebebi bu olan hafif ticari, ağabeyi Tourneo Connect gibi Volkswagen platformuna geçiş yapmadı ki Volkswagen’in bu segmentte bir hafif ticari araç üretme planı olmadığı için ortak model geliştirme gereksinimi duyulmamış.

1.8 metreye ulaşan yükleme alanı uzunluğu, yerini aldığı eski Courier’e göre 18.2 cm daha uzun olan hafif ticari, 1.22 metrelik yükleme genişliği ve %25 artan yükleme hacmi ile sınıfının en büyük aracı. Zaten güncel olarak tek rakibi 16 yaşındaki Fiat Fiorino olan Transit Courier’i Fiorino ile kıyaslayıp haksızlık etmek olmaz. Neredeyse üst sınıftaki rakiplerini yakalayan yükleme hacmine sahip olan model, elektrikli versiyonunda yerini aldığı eski versiyona göre 118 kilogram daha fazla yük taşıyarak 700 kilogramlık maksimum yük taşıma kapasitesine ulaşmış.

Uzun yükleri yerleştirmek için yolcu koltuğuna bir pencere açan Ford, yeni Transit Courier’de 2.6 metre uzunluğa kadar yükleri yüklemenize olanak sağlamış. Kargo alanına eklenen LED aydınlatmalara sahip olan model, elektrikli versiyonunda aracın kaputunun altında 44 litrelik bir bagaj hacmine de sahip.

1.5 litre Ecoblue dizel motor 100 beygir güç ve 250 Nm tork üretirken 6 ileri manuel şanzımanla tekerleklerine bu gücü aktarırken, 1.0 litre Ecoboost motora sahip olan versiyon 100 ya da 125 beygir, 6 ileri manuel ya da 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman gibi seçeneklere sahip olacak. 2023’ün 3. çeyreğinde üretimine başlanacak içten yanmalı versiyonlara 2024 yılında eklenecek elektrikli versiyonda 136 beygir gücünde bir elektrikli motora sahip olacak. 54 kWh’lik batarya kapasitesi ve 100 kWh’e kadar hızlı şarj destekleyecek olan e-Courier, 10 dakikada 80 kilometrelik şarj olabilecek. Modelin menzili açıklanmazken bataryanın %10’dan %80’e dolum süresinin 35 dakikanın altında olacağı belirtildi.

12 inçlik devasa dokunmatik ekran Ford’un güncel mutlimedya arayüzü olan SYNC4 ile çalışacak. 2 kollu, alttan ve üstten kesilmiş direksiyon simidi üzerinden aracın birçok fonskiyonunu kontrol edebileceğiniz Transit Courier, dijital gösterge kablosuz şarj gibi konfor donanımlarına kavuşmuş. Eskisinden daha kaliteli görünen iç mekan, artık daha konforlu. Ses ayar düğmesi fiziksel olarak bırakılırken klima kumandaları gibi ayarların dokunmatik ekrana gömülmesi sürücünün dikkatini dağıtabilecek bir özellik. Kablosuz Apple Car Play ve Android Auto ile sunulan dokunmatik ekran, abonelik tabanlı navigasyon sistemi ile sürücüsüne canlı trafik bilgileri sunabilecek, uygun park yerlerini uydu vasıtasıyla gösterebilecek ve acil durumlarda yardımcı olacak. Birçok kombinasyonla kişiselleştirebileceğiniz orta konsolda isterseniz masa olarak kullanabileceğiniz katlanır bir düzenek de tasarlanmış. Aracın iç mekanını daha yaşanır ve farklı işletmelerin kullanımına daha kolay adapte edilebilir yapan bu detayları aşağıdaki görsellere bırakıyorum.

Yeni Ford Transit Courier’de şerit takip sistemi, otomatik fren yardımcısı, trafik işaret algılayıcısı, akıllı hız asistanı, otomatik uzun far asistanı ve arka park sensörler standart olarak sunulacakken adaptif hız sabitleyicisi, kör nokta uyarı sistemi, ikincil çarpışma engelleme sistemi, kavşak yardımcısı gibi gelişmiş opsiyonlara sahip olacak. Peki siz yeni Ford Transit Courier’i nasıl buldunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir