Tesla’nın Türkiye’deki İlk Modeli: Model Y

Yılan hikayesine dönen uzun bir süreçten sonra, elektrikli otomobil üreticisi Tesla sonunda Türkiye’de. Türkiye’de şirketin resmi kurulumundan 9 sene sonra Türkiye pazarında ilk modelini tanıtan Tesla, rekabetçi fiyatlarla piyasaya girdi. Şimdilik sadece Model Y ile aramızda bulunacak olan Amerikalı üreticinin ülkemizde resmi olarak sunduğu ilk modeli yakından inceleyelim.

Minimalizm anlayışını benimseyen tasarım diliyle piyasaya çıktığından beri farklı görünüme sahip araçlarla adından söz ettiren Tesla, Model Y’de de bu tasarım dilini sagiplwnmiş. Izgarasız ön tampon ilk bakışta eksikmiş gibi görünse de oldukça şık görünüyor. Her parçası aerodinamik olarak tasarlanan Model Y, akıllı ızgara kapakçıkları, aerodinamik jant kapakları ve yumurta gibi tasarımıyla da bu alanda ne kadar verimli olduğunu gösteriyor. Yükseltilmiş bir Model 3 görünümüne sahip olan Model Y, yüksek yerleşimli LED ön farlar, ince çamurluk korumaları, gizli kapı kolları gibi detaylarla da dikkat çekiyor. Bagaj kapağına entegre spoiler ve LED stoplar da aracın coupe yapısına güzellik katan detaylardan.

Ülkemizde 3 motor seçeneğiyle ithal edilecek olan Model Y, Arkadan İtişli versiyonunda 455 kilometre menzil sunarken 6.9 saniyelik 0-100 kilometre/saat hızlanması ve 217 kilometre/saatlik maksimum hız değeriyle de performansının yadırganmaması gerektiğini sergilemekte. 1 milyon 563 bin liradan satışa çıkan Arkadan İtişli versiyon, ailenin en ucuz modeli. Uzun Menzil versiyonu çift motorlu ve dört tekerlekten çekiş versiyonu ile sunulan Model Y, bu versiyonunda 19 inç jantları seçerseniz 565 kilometrelik bir menzil sağlamakta. 5.0 saniyede 100 kilometre/saate ulaşan Uzun Menzil, Arkadan İtiş ile aynı son sürate sahip. Uzun Menzil versiyonu 1 milyon 702 bin liradan satışa sunulmakta. Ailenin en güçlüsü olan Performance, Uzun Menzil versiyonundaki gibi çift motor ve dört tekerlekten çekişle ithal edilirken alçaltılmış süspansiyon sistemi, daha güçlü frenler, 21 inç alaşım jantlar ile gelmekte. 3.7 saniyeye inen 100 kilometre/saat hıza ulaşma süresi ve 250 kilometre/saate çıkan maksimum sürate sahipken sunduğu menzil ise 514 kilometreye düşmekte.

Minimal tasarıma iç mekanda da devam eden Tesla, gösterge paneli bulunmayan 15 inçlik tek ekranlı alçak ön göğüs tasarımı, sadece 2 düğmeye sahip olan direksiyon simidi, 2 telefonu aynı anda şarj edebilen kablosuz şarj portu, devasa cam tavan, vegan deri koltuklar, gizlenmiş havalandırma çıkışları ile özgün, sade ve herkese hoş gelen bir tasarıma sahip. Bütün işlevlerin dokunmatik ekran üzerinden yerine getirilmesinin getirdiği zorluk, iç mekanda iyi malzemeler kullanılsa da kötü işçilik gibi şikayetlere sahip olan Tesla Model Y, ülkemizde şimdilik sadece 5 kişilik versiyonuyla aramızda bulunacak. 7 klişilik versiyonunun getirilip getirilmeyeceği kesin olmayan modelin bagaj hacmi, ön kaput altındaki hacim dahil 854 litre olarak belirtilmiş.

Tam otonom sürüşle alabileceğiniz Model Y, park alanı içinde aracı kendinize çağırmanızı sağlayan summon opsiyonuyla da alınabilmekte. HEPA filtre ile kaliteli bir iç mekan havalandırması sunan Amerikan model, premium ses sistemi, ısıtmalı ön ve arka koltuklar gibi detaylarla da kullanıcılarını düşünmekte. İnternet üzerinden güncellemeler alan Tesla, tam otonom sürüş opsiyonu alındığında otomatik şerit değiştirme, otoyolda navigasyon komutlarına göre sürüş, trafik işaret ve trafik ışıklarına göre durma ve yavaşlama özelliklerine de kavuşuyor. Peki siz Tesla Model Y’yi nasıl buldunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir