Lamborghini Tarihinin İlk Hibriti: Revuelto

Lamborghini denince akla gelen ilk şey çığlık atan süperspor arabalar oluyor. Ama dünya değişiyor, otomotiv üreticilerinin uymaları gereken kurallar değişiyor, piyasa istekleri değişiyor. Lamborghini de diğer firmalar gibi ürün gamında SUV bulundurmaya başlamıştı. Peki, ama neden? Çünkü insanlar artık yerden yüksek araçlar istiyordu, Lamborghini de bu akıma Urus gibi bir canavarla katılınca, marka tarihinin gelmiş geçmiş en çok satan modeli oldu Urus. Her ne kadar VAG Grubunun bir parçası olsa da artık sıkılaşan emisyon normlarından dolayı, Lamborghini bile hibrit araç üretmek zorunda. Lamborghini’nin bir sonraki nesilde ise elektrikli bir süperspor otomobil firmasına evrilmesini bekliyoruz.

Otomobil üreticilerinin araç üretirken uyması gereken çok kural var. Ses, yükseklik, ışıklandırma, çarpışmalar, yakıt standartları ve yakıt emisyonları bunlardan bazıları. Artık yakıt emisyon standartlarından dolayı benzinli araçlarda bile partikül filtresi bulunurken, araçların çevreye vermesine izin verilen ses şiddeti de yıllar içinde azaldı. Artık bir Lamborghini modelleri de küçük sınıf araçların birkaç sene önceki ses şiddetine sahip olacak. Eski kükreyen Lamborghinileri göremeyecek olsak da Revuelto hala bir Lambo.

Görebileceğiniz en agresif tasarımlara sahip olan Lamborghini, bu tasarım anlayışını Revuelto’ya da taşımış. Eğimli ön kaput, incecik farlar, keskin çizgiler, büyük ön splitter ile dikiz aynanızdan görmek istemeyeceğiniz kadar korkunç bir tasarıma sahip olan model, yan tarafında ise devasa jantlar, yukarı doğru açılan kapılar, kapıların arkasında yer alan hava girişlerine sahip. İnce tasarımlı stopların ortasına yerleştirilen ve bir Lamborghini klasiği olan altıgen egzoz çıkışları ve stoplara kadar uzanan devasa difüzör ile de aracın tasarımını noktalayan Lamborghini, efsane bir tasarım elde etmiş.

6.5 litre hacmindeki atmosferik beslemeli V12 motorla 825 beygir güç üreten Revuelto, enine yerleşimli 8 ileri çift kavramalı şanzımanı ile bu gücü arka tekerleklerine aktarmakta. Dakikada 9500 devre kadar ivmelenebilen bu motoru destekleyen hibrit ünite ise, ön tekerleklere güç veren 2 elektrik motoru ve şanzımana bağlı 3. elektrik motoru ile sistem gücünü 1015 beygire çıkartmakta. 3.8 kWh kapasiteli batarya ünitesi ise sürücü ve yolcu arasına yerleştirilerek ağırlık merkezinin aşağıda olması sağlanmış. 13 farklı sürüş moduna sahip olan Revuelto’yu isterseniz sadece elektrik modunda da kullanabilirsiniz, üstelik önden çeker olarak! Elektrik modunda daha fazla güce ihtiyacınız olduğunda ise, şanzımana bağlı olan 3. elektrik motoru arka tekerleklere güç göndererek yardımcı olmakta. Aracın sürüş dinamiklerini geliştirmek için, aerodinamik tasarımını, şasisini ve süspansiyon parçalarını geliştiren Lamborghini, Revuelto’nun yerini aldığı Aventador’a göre daha rijit ve daha iyi yol tutuşa sahip olmasını sağlamış.

Multimedya sistemi yenilenen Revuelto, diğer Lamborghini modellerine göre daha güncel bir mutlimedya sistemine sahip. Lamborghini tarihinde ilk defa sürüş destek sistemlerine sahip olan model olan Revuelto, kör nokta uyarısı, şerit takip yardımcısı, adaptif hız sabitleyicisi, matrix farlar ve geri görüş kamerası gibi özelliklerle sunulan ilk boğa olacak. İç mekanda da karbon monokok şasinin içinde de şık ve modern bir tasarıma yer veren Lamborghini, yolcunun önüne de telemetri datalarını gösteren bir ekran koyarak markanın yarış odaklı yapısını sergilemiş. Peki siz Lamborghini Revuelto’yu nasıl buldunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir