Fransızlar Dönüşmeye Devam Ediyor: Renault Espace

MPV dendiğinde akla gelen ilk marka olan Renault, bir ara ürün gamında Modus, Scenic, Avantime, Espace, VelSatis olmak üzere 5 farklı model ile aramızdaydı. Bu modellerden Avantime, 2 kapılı bir MPV-coupe iken VelSatis ise kimsenin beklemediği kadar üst segment bir MPV modeliydi. Artık MPV modelleri aramızdan ayrılıyor. SUV modellerine popülaritelerini kaptıran MPVler ya aramızdan ayrılıyor ya da SUV olarak yaşamlarına devam ediyor. Bir başka Fransız üretici olan Peugeot, 3008 ve 5008’i MPVden SUV’ye çevirirken, sınırın kuzeydoğusundaki Alman üretici Opel, Zafira modelini bir ticari araca (minibüs) çevirmişti. Renault, Scenic’e veda ettikten sonra elinde kalan tek MPV modeli olan Espace’ı SUV yapma kararı almış.

Aslında uzatılmış bir Austral olan Espace, eskisine göre yükselen bir gövdeye sahip. 3. sıra koltuklar için kardeşi Austral’den daha uzun bir aks aralığı ve dolayısıyla gövde uzunluğuna sahip olan Espace, buna rağmen MPV halinden 14 cm daha kısa. Renault’un C şeklindeki güncel far tasarımına sahip olan model, sürüş güvenlik sistemlerinin gizlendiği büyük ve yeni logonın kaputa yaptığı çıkıntı ile diğer kardeşlerine benziyor. Büyük bir ön ızgaraya sahip olan model, spor otomobillerden alınmış gibi duran geniş alt ızgara tasarımı ve en altta yer alan ön lip ile de agresif bir tasarıma sahip. Kaslı kaput çizgisi sportif görünümü desteklerken, çamurlukların üstünde yer alan plastik korumalar da aracın SUV görüntüsünü vurgulamakta.

Diğer Renault modellerindeki gibi arka kapıdan başlayan çamurluk çizgisi, arka camın arkasından geriye doğru yükselen cam çizgisi ile aracın kalçalarının daha geniş tasarlanması yine aracın sportif tasarımını destekleyen bir başka unsur. Büyük jantlar, köpekbalığı tasarımlı antenle devam eden tasarım, aracın arkasına geçtiğinizde ise Renault’un tasarım dilini göstermeye devam ediyor. C şeklindeki stoplar, üstteki ışık çizgisinde neredeyse birleşecekken araya giren logonun altına taşınan model yazısı ve plaka, tamponun kenarlarında yer alan sahte hava çıkışları ile Renault’a has bir tasarım dilini sürdürmeye devam eden Espace, gayet şık bir SUV olmuş.

2 kollu direksiyon simidi, büyük dijital gösterge ve dikey yerleşimli multimedya ekranına sahip olan Espace, bu ekranı da sürücüye doğru konumlandırmış ve altına da kısayol tuşlarını fiziksel olarak eklemiş. Motor çalıştırma tuşunu direksiyona taşıyan Renault, vites kolu görevini de önceden silecek kolu olarak kullanılan kola taşımış. Yüksek yapılı orta konsola kocaman bir bilek desteği ekleyen Renault, havalandırma ızgaralarını da ön yolcunun önüne taşımış. Kapılardaki büyük kromaj detaylarla geliştirilen tasarım çok şık durmakta.

Uzaydan gelmiş gibi tasarlanmış ön koltuk başlıkları şık görünse de 2. sırada bu koltuk başlıklarının yer alması arka görüşü engelleyecek bir unsur. Raylı 2. koltuk sırası, ayrıca koltuk sırtıklarının da eğiminin ayarlanmasına olanak sağlıyor. Öndeki tasarım dili burada da devam etse de 14 cm kısalan gövdeden dolayı bagaj hacmi araç 7 kişilikken 159 litre. Devasa büyüklükteki cam tavan ise, piyasadaki en büyük tek parçalı cam tavanlardan bir tanesi ve iç mekana ferahlık katmakta.

Güncel güvenlik donanımları ve teknolojilerine sahip olan Espace, Nissan logolu kardeşi Xtrail gibi adaptif hız sabitleyici, şerit takip sistemi, acil durum fren sistemi gibi özellikler sunacak. Xtrail’a ek olarak 4 tekerlekten dönüş sistemine de sahip olacak olan model, Xtrail’da 11.1 metre olan dönüş çapını 10.4 metreye düşürmüş, ki değer markanın kompakt altı modeli olan Clio ile aynı. Peki siz yeni Espace’i nasıl buldunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir