Hyundai’den Sonata’ya Derin Makyaj

Hyundai Sonata, her ne kadar ülkemize son nesliyle gelmemiş olsa da varlığını sürdürmeye devam eden bir sedan modeli. Halihazırda, sınıfının en özgün tasarımlarından birine sahip olan Sonata, makyajla beraber bambaşka bir otomobile evrilmiş. Tipik Uzakdoğulu sedanlar gibi yüksek hacimli atmosferik motorlarla üretildiği için ülkemize 8. nesliyle gelmemişti. Tucson’da yer alan 1.6 litrelik T-GDI motorla ülkemize neden ithal edilmediği merak konusu olan modelin Türkiye’ye gelmeme nedeni, Avrupa’da düşen sedan satışları olabilir çünkü Sonata’nın 8. nesli, Avrupa’da da satışa sunulmadı.

Makyaj öncesinde ön yüzünde Hyundai’nin tasarım dili olan büyük tek parçalı ızgara ve çekik far tasarımına sahip olan Sonata, gündüz sürüş farlarının kaputun ortasına kadar uzayan eklentisinde, kromajın altından aydınlatma yaparak daha önce görülmemiş bir aydınlatma ve tasarım öğesi taşımaktaydı. Araç kapalıyken kromaj görüntüsüne sahipken aracı çalıştırdığınızda altından yanan LED ışıkla çok karakteristik bir tasarıma sahipti. Makyajla beraber Hyundai’nin güncel tasarım diline sahip bir tasarımla karşımıza çıkan Sonata, ince ve tek parçalı gündüz sürüş farı ve güncellenen tampon tasarımıyla beraber tampona taşınan ana aydınlatma grubu ile daha modern ve çekici bir tasarıma kavuşmuş. Kaput üstüne taşınan logo da aracın görüntüsünü daha premium hale getirmiş. Aracın yan profilinde yapılan değişiklikler ise minimal düzeyde. Ön çamurluklara eklenen siyah renkli tasarım detayı, değişen ayna tasarımı ve güncellenmiş fütüristik jant tasarımları dışında bir farklılığa yer verilmemiş bu kısımda. Zaten çekici olan tasarım ise daha da derinleşmiş ve detaylandırılmış.

Aracın arka tasarımı ise en çok olgunlaşan yeri. Eski neslinde biraz garip görünen arka stopları birleştiren çizgi, yeni nesilde logo ile yazı arasından alınarak logonun üstüne taşınmış ve aydınlatılmış. Stopların da güncel Hyundai modellerindeki gibi T şeklini alması, agresifleşen tampon tasarımıyla çok daha sportif hale gelmiş.

Aracın iç mekanı da neredeyse sıfırdan yapılan Sonata, direksiyonun kol sayısını 4’ten 3’e düşürürken, daha safe bir iç mekana yer vermiş. Ioniq 5’te kullanılan gösterge paneli ve multimedya ekranı tasarımına benzer bir tasarıma yer veren model, bu iki ekranı tek bir ekranmış gibi birleştirirken, havalandırma ızgaralarının tasarımını biraz daha köşelendirip birleştirmiş. Kısayol tuşları ekrandan alınıp havalandırma ızgaralarının altına konumlandırılınca daha da kaliteli bir hava katılan iç mekanda, klima kontrol butonları da güncellenmiş ve vites selektörünün küçültülmesi ile birlikte kol dayama da büyütülmüş.

Sonata N Line

Makyajla beraber N Line versiyonuna da kavuşacak olan Sonata, bu versiyonunda daha sportif ön ve arka tampon, daha agresif jant tasarımı ve koyulaştırılmış detaylarla sunulacak. Sınıfının halihazırda en donanımlı araçlarından birisi olan Sonata’nın donanım listesine eklenecek özellikler ve motor seçenekleri ise henüz açıklanmadı. Peki siz Sonata’nın makyajını nasıl buldunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir