Peugeot 3008 ve 5008’e Hafif Hibrit Motor Geldi

Peugeot, 3008 ve 5008 modellerinde kullanacağı motor ve şanzıman ikilisini değiştirme kararı aldı. 2023’ün 2. çeyreğinden itibaren yapılacak olan bu değişiklik, diğer Peugeot ve Stellantis Grubu modellerin güç aktarma organlarının değişeceği manasına gelmekte. Güncel olarak 1.2 PureTech 130 beygir ve 1.5 BlueHDI 130 beygir seçenekleriyle satışta olan modellerdeki değişikliklere yakından bakalım.

Yeni gelecek olan motor opsiyonu 1.2 litre PureTech benzinli motorun yerine geçecek. 1.2 litre 136 beygir olarak üretilecek ünite, eski ünite ile aynı olan 230 Nm tork değerine sahip. Değişken geometrili turbo, zamanlama zinciri, 48 volt hafif hibrit teknolojisi ile satışa çıkacak olan motor seçeneği, Miller çevrimine dayanarak çalışacak. Miller çevriminde, motorun sıkıştırma sırasındaki enerji kaybını azaltarak yakıt tüketimini düşürmeyi amaçlayan özel bir sübap sistemi bulunmakta. Piston sıkıştırmaya geçtiği zaman, sübap sıkıştırmanın %20-%30’u oranında açık kalarak sıkıştırma oranını düşürmekte ve böylece yakıt tüketimini düşürmekte. Şehiriçinde, 100 kilometrede 2.5 litreye kadar daha az yakıt sarfiyatına sahip olacağı söylenen yeni PureTech motor, aileye yeni katılan e-DCS6 kodlu 6 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman ile desteklenerek yakıt tüketimi karma olarak 100 kilometrelik bir sürüşte ortalama 1 litre azaltılmış olacak.

Şanzımana bağlı olarak gelen 48 elektrik motoru, 28 beygirlik güç ve 55 Nmlik tork ile 1.2 litrelik motoru destekleyecek. Motorun yavaşlamasıyla şarj edilecek olan 48V hibrit ünitenin bataryaları, ön koltukların altında konumlanacak ve 0.4 kWh’lik ufak bir kapasiteye sahip olacak. Aracın hafif kalmasını amaçlayan küçük bataryalar, ağırlık dengesini bozmamak ve arka yaşam alanı ile bagajdan yer çalmamak için böyle bir konumlandırılmaya sahip olacak. Araç tam ivmeyle hızlanırken motor 12 beygirlik net bir güç artışı ile aracın gücünü 148 beygire çıkartacak olan elektrik motoru, araç 145 kilometre/saat hızın üstünde ilerlerken yelken modu da sunacak. Yelken modu, sabit hızda giderken ya da sürücü ayağını gazdan çektiğinde benzinli motoru kapatarak yakıt tüketimini düşürecekken daha fazla güç gerektiğinde ise kayış yardımıyla sarsıntısız bir şekilde içten yanmalı motoru çalıştıracak.

Aracın sürüşünün yarısından fazlasının sadece elektrik motorunun çalışmasıyla yapılacağını iddia eden Peugeot, yakıt tüketiminde %15 düşüşe ek olarak aracın emisyonun da eski motora göre 20 gr/100 km düştüğünü belirtmekte. 3D i-Cockpit’e de elektrik modunu takip edebilmeniz için yeni menüler eklenen Peugeot 3008 ve 5008 Hibritleri nasıl buldunuz? Aynı güç aktarım ünitelerinin 208, 308 ve 2008 gibi daha düşük ağırlıktaki modellerdeki performansını merak ediyor musunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir