Challenger’a Akılalmaz Bir Veda: SRT Demon 170

İkonik muscle car üreticisi olan Dodge, 15 yaşına gelen Challenger’a çok özel bir versiyonla veda etmeye hazırlanıyor. 2008’de piyasaya sürülen Challenger, 2014 yılındaki makyajına kadar çok da güçlü bir otomobil değildi. 1999 yılında piyasaya sürülen W220 Mercedes-Benz S-Klasse şasisi temel alınarak geliştirilen Challenger, 1970’lerdeki efsaneleşmiş Challenger’dan çok fazla tasarım ilham öğesi de taşımakta. Birleşik Devletler’de popüler olan Challegner, fabrikasyon bir otomobilde ilk ve tek olarak sunulan wheelie (hızlanırken ön tekerlerin yerle temasının kesilmesi) özelliğine de sahip.

Dış tasarımı diğer Challenger versiyonlarına çok benzeyen SRT Demon 170, alçak ve geniş ön kaput, ön kaputta yer alan havalandırma kanalları, ızgaraya gömülmüş yuvarlak ön farlar, düz ön kesit, kalın duvarlı lastikler, arkaya doğru yükselen ve genişleyen kalça çizgisi gibi detaylarla muscle car olduğunu çok güzel vurguluyor. Artık göze tanıdık gelen, alışılageldik bir tasarıma sahip olsa da 15 yaşındaki Challenger hala çok çekici bir spor otomobil. Arka tasarımında da eski otomobiller ve esinlendiği 1. nesil Challenger gibi dikdörtgen farlara yer veren model, safkan bir muscle car tasarımına sahip. Sade ve düz çizgiler, yalın ama agresif tasarım.

425, 470, 485, 707, 717 ve 808. Challenger’ın zaman içinde sunduğu en yüksek beygir güçleri. Veda etmek için aramıza katılan SRT Demon 170 ise tam 1025 beygir güç ve 1281 Nm tork verisine sahip. 0-60 mil/saat (0-97 kilometre/saat) hızlanmasını 1.66 saniyede tamamlayan İblis, “Dünyanın En İyi Hızlanan Seri Üretim Otomobili” ünvanını eline geçiriyor. Bu hızlanma sırasında 2G’ye (yerçekimi ivmesinin 2 katı) ulaşan model, bu alanda da rekorun sahibi oluyor. 1/4 mili (400 metre) 9 saniye altında tamamlayan tek seri üretim araç ünvanını da kazanan SRT Demon 170, güvenlik kafesi ve paraşüt eklentisi olmadan drag yarışlarına katılamayacak. Zira, kurallar gereği 9 saniyenin altında çeyrek mili tamamlayan her aracın güvenlik kafesi ve paraşütü olması zorunlu.

Dodge, SRT modellerinde 2 farklı anahtar sunuyor, siyah ve kırmızı. Siyah anahtarla aracı kullandığınızda aracın gücü sınırlanırken, tam performans almak için kırmızı anahtarla araca binmeniz gerekmekte. Ancak, Dodge Challenger’ın 7. ve son özel seri olan SRT Demon 170, sadece kırmızı anahtarlarla satılacak. 6.2 litrelik HEMI motorun sadece eksantrik mili diğer HEMI motorlarıyla aynı olan SRT Demon 170, onun dışındaki neredeyse her parçasını geliştirerek kullanıcılarına performansını sunacak. Supercharger hacmini artıran Dodge, 808 beygirlik modelee göre %40 oranında boost basıncını artırırken, arkadan çeker olan aracın şaftı da %30 sağlamlaştırılmış. Şaft bağlantısını da %53 güçlendiren Dodge, arka lastiklerini drag lastiği olarak sunarak, “Drag lastiği ile satışa sunulan ilk seri üretim otomobil” ünvanını da alacak. Tork aktarımını ayarlamak için geliştirilen TransBrake 2.0 ile patent başvurusu da yapan Dodge, aracın süspansiyon sistemini de güçlendirmeyi unutmamış. Saatte 620 litre ile ortalama bir duş başlığından daha yüksek debiye sahip olan enjektörler, artan basınç ve ethanole karşı güçlendirilen motor parçalarını 8 ileri ZF şanzımanla destekleyen Dodge, akılalmaz bir muscle car elde etmiş.

Toplamda 3300 adet üretilecek olan Dodge Challenger SRT Demon 170, 2023 yılı sonunda aramıza veda edecek. Sonraki neslinde elektrikli olması beklenen Challenger, gelmiş geçmiş en güçlü içten yanmalı muscle car olarak anılacak. Peki siz Dodge Challenger SRT Demon 170’i nasıl buldunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir