Camaro’ya Veda

Amerikan muscle car dediğinizde akla gelen ilk modellerden olan Chevrolet Camaro’nun 2024 yılının Ocak ayında üretimine son verileceğini duyuran Chevrolet, 6 nesildir devam eden Camaro’yu “Collector’s Edition” özel modeliyle uğurlayacak. Camaro adını daha sonra da yaşatacağını belirten Amerikan firma, 3300 adetlik Collector’s Edition üreteceğini duyurdu. Birçok motorsporları dalında da boy gösteren modelin tarihine yakından bakalım.

2018 Chevrolet Camaro ZL1

1966’dan beri üretilen Camaro, her neslinde önden motor, arkadan çeker sürüş sistemi, atmosferik yüksek hacimli motorlar, 2+2 oturma düzeni, coupe ve cabrio seçenekleriyle kullanıcısıyla buluştu. İlk nesli sadece 3 yıl üretilen Camaro, 2. nesline 1970 yılında geçiş yaptı. 1974 ve 1978’de makyaj gören 2. nesil Camaro, 1981 yılına kadar üretimde kalarak en uzun süre üretilen Camaro nesli oldu.

1981 yılında üretimine başlanan 3. nesil Camaro, modern enjeksiyonlu motorlar, 4 pistonlu motor seçeneği, 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzıman seçenekleri sunmaya başlamıştı. Bu nesilde Camaro, 2. nesline göre 227 kilogram hafifletilmiş bir gövdeye sahipti. 1993 yılında üretilmeye başlanan 4. nesille beraber 2 parçalı çıkartılabilir tavan opsiyonuna kavuşan Camaro’nun bu opsiyonunu cam tavanla beraber de alabiliyordunuz. 4. nesille beraber elektronikleşen model, yol bilgisayarı, hız sabitleyici, ABS gibi teknolojik özelliklere kavuşurken, daha güçlü motorlar ve daha iyi şanzıman seçenekleri ile de performansını artırmıştı. Ancak, 1967’den beri aynı platform kullanılarak üretilen Camaro, 2002 yılında satışların azalması nedeniyle piyasadan çekilmişti.

2006 yılında konsept olarak tanıtılan Camaro, 2009 yılında bu konsepte çok benzeyen 5. nesli ile aramıza dönmüştü. Yeni bir platform, ilk nesle gönderme yapan retro-modern tasarım ile çok daha çekici bir hale bürünen Amerikan muscle car modeli, 5. nesli ile ilk defa Amerika kıtası dışına da ithal edilmişti. 5. nesil ülkemize de yetkili distribütör aracılığıyla sınırlı sayıda getirilmişti. 2015 yılında yerini 6. nesle bırakan Camaro, her neslinde çok çeşitli opsiyonlar ve varyasyonlarla üretildi. Çok karmaşık bir model gamı olan Camaro, LS, LT, RS, SS, Z28, ZLE gibi çeşitli ve birbirini düzensiz takip eden donanım seviyeleriyle üretildi. Toplamda 2.6 milyona yakın bir üretim adeti yakalayan Camaro, NASCAR, Trans Am gibi yarışlarda sıkça kullanılan Camaro, yarışlarda gücvenlik aracı olarak da sıkça kullanıldı. Transformers filminde de 2. ve 5. nesil Camaro’ya dönüşen BumbleBee karakterinin de aracın popülerliğini artırdığını belirtmek gerek. Peki Camaro denilince sizin aklınıza ne geliyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir