En Sesli Elektrikli Araba: Abarth 500e

Ülkemizde sesi yüksek çıkan egzozlara halk arasında “Abarth egzoz” dendiğini duymuşsunuzdur. Abarth, Fiat modellerini temel alıp spor araçlar üreten köklü bir firma. Otomobil yarışlarında da adından söz ettiren İtalyan marka, son dönemde sadece Fiat 500 temelli modellerle varolma savaşı veriyordu. Abarth 595 ve 695 modellerinden sonra, yeni çıkan Fiat 500e temelli Abarth 500e modeli ile marka tarihinin ilk elektrikli otomobilini tanıtan Abarth, bu modelinde daha önce sınıfında ve hatta elektrikli otomobiller arasında görülmedik donanımlara yer vermiş.

Emisyon normlarının sıkılaşmasından dolayı, hothatch üretimini birçok firma durdurmuştu. Tanıtılan ilk elektrikli hothatch modeli ise Abarth 500e oldu. Aslında güç değerleri beklediğiniz kadar iyi olmasa da Abarth’ın belirttiğine göre, benzinli versiyona göre ara hızlanmalarının daha iyi olduğu belirtilen modelde, 155 beygir güç üreten ve 235 Nm tork sunan elektrik motoru 42 kWh’lik bir batarya paketi ile desteklenmiş. 0-100 kilometre/saat hızlanmasını 7 saniyede tamamlayan Abarth 500e, elektrikli tasarlanan platformu sayesinde daha iyi bir ağırlık dağılım oranı ve daha geniş bir iz genişliği ile yol tutuşunu üst seviyelere çıkartmayı amaçlamış. Araçta yer alan ses jeneratörü, gaz pedalı tepkinize göre aracın dışına sportif bir ses vermekte. Sürüş modları vasıtasıyla bu özelliği açıp kapatabildiğiniz Abarth 500e, gerektiğinde elektrikli araçlardaki sessiz tek pedal sürüşü imkanı sağlarken, istediğinizde de şehri birbirine katan bir serseriye dönebiliyor. Şehrin dar sokakları arasında dolaşırken zaten daha fazlasına gerek yok, değil mi?

Aslında normal bir Fiat 500e’den görünüm olarak fazla bir farkı yok Abarth 500e’nin. Artırılmış iz genişliği, sportif ön ve arka tampon, Abarth logoları ve kapılardaki Abarth kabartmaları ile daha sportif görünen İtalyan model, Full LED ön farlar ve full LED arka stoplar, gömülü kapı kolu tasarımı, ince tasarlanmış yan sinyaller gibi detaylarla da daha modern görünmüş.

Sportif detaylar içeride de devam etmekte. Alcantara kaplamalı sportif direksiyon simidi, kullanıcısını saran spor ön koltuklar, Alcantara detaylar ile Fiat 500e’den farklılaşan model, son nesil güvenlik ve konfor öğeleri ile artırılmış aks mesafesi ile eskisine göre daha konforlu ve güvenli. Konforlu demişken, A segmenti seviyesinde bir konfor. Kimse bir Volkswagen Golf rafineliği beklemesin bu minikten. Giyilebilir anahtar ile anahtarsız giriş ve çalıştırma, otomatik uzun hüzmeli far asistanı, elektrokrom iç ayna, kablosuz şarj, 360 derece park sensörleri, geri görüş kamerası, kablosuz Apple Car Play ve kablosuz Android Auto, JBL ses sistemi gibi konfor öğeleri sunan Abarth 500e, acil durum fren sistemi, şerit takip asistanı ve sürücü dikkat asistanı ile de eskisinden daha güvenli. Peki siz Abarth 500e’yi nasıl buldunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir