Makyajlı GLA ve GLB’deki 5 Değişiklik

Mercedes-Benz, bir süredir aramızda olan kompakt SUV’lerine bir makyaj operasyonu gerçekleştirdi. Mercedes’in bu çok satan modellerindeki değişikliklere gelin yakından bakalım.

1. Ön ve arka tasarım yenilendi.

GLA ve GLB’nin ön tasarımında farların iç grafiklerini yenilen Alman Yıldız, her iki modelde de yüksek performanslı LED ön farlara ve arka stoplara yer vermiş. Her iki modelin de tampon tasarımları, araçların SUV genlerini ve sportiflerini vurgulamak için yenilenirken, GLA’nın plastik gövde korumalarının çamurluk üstünde kalan kısımlarının gövde rengi olarak tercih edilmesi de aracın, kardeşi GLB’ye göre biraz daha şehiriçi odaklı olduğunu vurgulamış. Zaten GLB’de olan off-road donanımları, GLA’da sunulmamaktaydı. Yeni jantlar ve yeni renk seçenekleri de aileye eklenen özelliklerden bazıları.

2. Yeni MBUX iç mekan yardımcısı

Mercedes’in son nesil MBUX arayüzüne kavuşan GLA ve GLB, kullanıcılarına artık daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmayı hedefliyor. Gösterge paneli menüleri zenginleştirilirken, ambiyans aydınlatmasına 10 yeni renk seçeneği eklendiğini açıklayan Mercedes, artık kablosuz Apple Car Play ve kablosuz Android Auto’ya da kavuşmuş. Bulunduğunuz konumda yaptığınız değişiklikleri hatırlayan ve size hatırlatan son nesill MBUX, Almanya’da “Tourguide” adı verilen ve Almanya’ya yayılmış olan 3400 adet kahverengi tabelaları okuyup o tabelanın tanımladığı yeri ve özelliklerini size anlatan bir tur rehberi özelliğine de kavuşmuş. Bu özelliğin ülkemize de uygulanıp uygulanmayacağı merak konusu. Son olarak da Burmester ses sistemi opsiyonuna eklenen Dolby Atmos özelliği ile müzikseverlere daha iyi bir müzik deneyimi ve keyfi yaşatılması hedeflenmiş.

3. Zenginleştirilmiş standart donanım

Standart donanıma, geri görüş kamerası, uzun hüzmeli far yardımcılı LED ön farlar ve USB paketini ekleyen Alman marka, bütün USB portlarını da ışıklandırmış. Progressive donanım paketinden itibaren elektrikli ayna paketi ve park yardımcısı da sunan GLA ve GLB, daha kullanıcı dostu bir araç konfigürasyonu için opsiyonları paket haline getirmiş. Şerit takip asistanı geliştirilirken, park yardımcısı da dikey park özelliğini repertuarına eklemiş.

4. Araç içinde oyun deneyimi

Sudoku ve tetris gibi oyunları araç park halindeyken direksiyon üzerinden oynayabileceğiniz makyajlı kompakt modellerde, sürücünün araç sürerken uyumaması için sürücüye sorular soran sesli asistan da güzel bir detay olmuş.

.Mercedes-Benz GLA

5. Daha çevreci materyaller ve motorlar

Makyajlı GLA ve GLB modellerinin içinde kullanılan kumaş ve derileri, geri dönüştürülmüş malzemelerden üreten Mercedes-Benz, sıkılaşan emisyon kurallarına uyması için bu modellerin motorlarını da elektriklendirmeye karar vermiş. Bütün benzinli motorları hafif hibrit ünitelerle sunulacak olan kompakt Mercedes’lerde, şarj edilebilir hibrit seçenek olarak da 163 beygir gücündeki 1.33 litrelik turbo benzinli motoru elektrikli motorlarla kombinleyip sistemin kombinlenmiş gücü, 216 beygire çıkartılmış. Tork değeri de 270 Nm’den 450 Nm’ye çıkartılmış.

Peki siz yeni GLA ve GLB serisini nasıl buldunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir