Herkes İçin Elektrikli Volkswagen: ID. 2all

Volkswagen, 25 bin eurodan ucuz bir fiyata bir elektrikli araç sunarak elektrikli araç satışlarındaki pazar payını artırmayı amaçlıyor. Bunun için de konsept bir model tanıtıldı, ID. 2all. Volkswagen, ID serisi ile aslında yeni kimliğini tanımlıyor. 1. kimlikleri Beetle ve 2. kimlikleri 1. nesil Golf olan Volkswagen, ID. 3 ile artık elektrikli bir marka olduğunu vurgulamıştı. Kimlik değişimi içindeki Volkswagen, 2026 yılına kadar 10 farklı elektrikli araç modelini ürün gamına eklemeyi hedeflerken, ID. 2all ile “Herkes için elektrikli otomobil” üretmenin peşinde. Aslında çok anlamlı bir isimlendirme olmuş Volkswagen ID. 2all (Halkın Arabası, Herkes İçin).

Volkswagen’in güncel tasarım dilini taşıyan ID. 2all konseptinin, 2025 yılında üretim versiyonuyla aramızda olması bekleniyor. Golf’te bulunan C sütunu detayının artık bütün kompakt Volkswagen modellerinde yer alacağını belirten Volkswagen yetkilileri, ID. 2all’un Polo boyutlarında ama uzun aks mesafesi ile Golf kadar geniş bir araç olduğunu belirtti. Polo kadar ucuz olacağı da belirtilen model, Volkswagen’in MEB (Modular Electric Drive Matrix) ilk önden çekişli modeli olacak. Aracın ön yüzünü, insan yüzüne benzetmeye çalışan Volkswagen tasarımcıları, gerçekten çok güzel bir ön tasarıma imza atmış. Aracın bütünü ise klasik Volkswagen tasarımı, sade ve düz ama herkesin hoşuna gidebilecek kadar şık.

Giriş versiyonunda olmasa da ID. 2all’un üst donanım paketlerinde 226 beygir güç veren bir elektrik motoru kullanmayı planlayan Volkswagen, bu güç ünitesi ile 450 kilometreye varan menzil sunmayı hedeflemekte. 0’dan 100 kilometre/saat hıza 7 saniyenin altında çıkması beklenen model, 160 kilometre/saat maksimum hızla limitlendirilmiş olacak. Performans verileri sizce de etkileyici değil mi?

Güncel Golf’e göre 3 cm daha yüksek ve 3 cm daha geniş olması planlanan ID. 2all, Golf’e göre yaklaşık 20 cm daha kısa olmasına rağmen aynı aks mesafesini sunmakta. 440 litre ile, Golfe göre bagaj hacmi 60 litre daha büyük olan ID. 2all, arka koltukların altında 50 litrelik kilitlenebilir bir saklama gözü de barındıracak. İç mekanında da daha kullanıcı dostu multimedya arayüzü kullanacağını belirten Volkswagen mühendisleri, dış mekandaki şık tasarımı, iç mekana da taşımış.

2. seviye otonom sürüş kabiliyeti ile sunulacak olan ID. 2all, daha büyük ID modellerinde kullanılan teknolojilerile de sınıfındaki iddiasını artırmak istiyor. Volkswagen’in IQ.Light adını verdiği LED Matrix farlar, otomatik park yardımcısı, masaj özelliği de bulunan koltuklar ve Elektrik Araç Rota Planlayıcısı ile sunulacak ID. 2all’u siz nasıl buldunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir