Kia Sorento: En İyi 7 Kişilik Araç Mı?

Sorento, Koreli üreticinin 2002’den beri piyasaya sürdüğü SUV aracı. Konfor odaklı yapısı, geniş iç hacmi ve yeni nesil teknolojileriyle dikkat çeken Kia Sorento, albenili bir tasarım diline de sahip. Benzinli, dizel ve hibrit güç üniteleri ile piyasaya sürülen 4. nesil Kia Sorento, ülkemizdeki vergilendirme sisteminin saçmalığı yüzünden sadece hibrit ünite ile Türkiye’ye ithal edilmekte. Gelin 4. nesil Kia Sorento’ya yakından bakalım.

Kaslı ve Amerikanvari bir tasarım felsefesine sahip olan Sorento, Kia’nın kaplan burnu felsefesine uygun bir ön yüze sahip. Projeksiyon tipi LED ön farlara sahip olan Sorento, bütün dış aydınlatma elemanlarını LED kullanarak modern bir görünüm elde etmiş. Genel olarak düz çizgilere yer verilen Kore Kaplanında, aracın büyük ebatları yüzünden kullanıcısına tank hissiyatı verilmiş. Genel olarak büyük cam yüzeylere yer verilen Sorento’da, bu sayede daha iyi görüş açıları elde edilmiş. Siyah renkli gövde koruma parçaları SUV hissiyatını vurgularken, kelebek cama girinti yapan tasarım ögesi ve çift parçalı arka stoplar aracın görünümünü rakiplerine göre farklılaştırmış. Sportif tasarımlı ön ve arka tamponlar da araca ayrı bir hava katmış. Gelmiş geçmiş en yakışıklı Sorento olmamış mı?

İç mekanda şık bir direksiyon simidi, bütünleşik tasarımlı gösterge paneli ve multimedya sistemi, çift katlı ön göğüs tasarımı ve çift parçalı havalandırma üniteleri ile özgün bir tasarım elde edilmiş. şık tasarımlı düğmeler, ambiyans aydınlatma, yuvarlak vites seçici gibi detaylarla iç mekana zenginlik katılırken, koltuk ve direksiyon ısıtma, soğutmalı ve elektrikli ayarlanabilir koltuklar, 3 bölgeli klima sistemi, head-up display ve ön koltukların arkasında yer alan USB güç çıkışları gibi detaylarla konfor ve kullanışlılık artırılmış. 3. sırada bile havalandırma ve bardaklık sunan Sorento, 5 kişilik versiyonda 697 litre olan bagaj hacmi, 7 kişilik versiyonda 3. sıra koltuklar yatırılmış haldeyken 608 litre sunmakta. Arka süspansiyonlar da aracın arkasındaki yüke bağlı olarak, yüksekliğini kendisi ayarlamakta. Hacim olarak gayet geniş olan Sorento, bu konuda sınıfının en iddialılarından bir tanesi.

2. seviye otonom sürüş artık neredeyse her araçta sunulmakta. Kia Sorento’da ise, rakiplerinde bulunmayan güzel özellikler var. Sinyal verdiğinizde kör noktadaki görüntüyü dijital göstergede gösteren Sorento, arka sıradaki yolcular kapıyı açarken arkadan gelen araçlarla ilgili yolcuyu arka kapılardaki aydınlatma ile uyarmakta. Yokuş iniş desteği de bulunan Sorento, güvenlik özellikleri olarak da sınıfının en iyilerinden.

1.6 litrelik hibrit ünite, 230 beygirlik güç ve 350 Nm tork değeri sunarken, 7 kişilik bir aile aracı için gayet tatminkar bir performans sunmakta. Sınıfındaki en güçlü hibrit güç ünitesi olan bu sistem, 6 ileri tam otomatik şanzımanla ve 4 tekerlekten çekiş ile sunulmakta. Uzaktan kumanda ile aracı dışarıdan kontrol etmenizi sağlayan park yardımcısı, bu hibrit ünitenin araca bir hediyesi. Peki siz Kia Sorento’yu nasıl buldunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir