Koenigsegg CC850 Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Detay

Koenigsegg, 20 yıldır aramızda olan bir süperspor araba üreticisi. Belki de en gelişmiş arabaları üreten İsveçli marka, araçlarında kullandığı ileri seviye teknolojilerle ve yenilikçi yaklaşımlarla tanınmakta. Koenigsegg’in sınırlı sayıda üreteceği CC850 modeli hakkında 6 detayı sizler için sıraladık.

1. Sadece 70 Adet Üretilecek

Koenigsegg’in ilk ürettiği model olan CC8S’ten esinlenen bir ada sahip olan CC850, ilk etapta markanın kurucusu Cristian von Koenigsegg’in 50. yaşına ithafen 50 adetlik limitle üretilecek diye duyurulmuştu. Gelen yoğun talep üzerine bu sayıya, Koenigsegg markasının yaşı olan 20 de eklendi ve 70 adetlik final üretim adedinde sipariş alındı.

2. 1:1 Ağırlık/Güç Oranı

Koenigsegg CC850, 1385 kilogram gibi süperspor bir otomobil için düşük bir ağırlığa sahip. Bu ağırlığa eşlik eden motor ise tam 1385 beygirlik güç ve 1385 beygirlik tork değerine sahip. Tabiki bu gücü elde edebilmek için E85 kodlu ethanol ağırlıklı yakıt kullanmanız gerekmekte. Kullandığınız yakıta göre ürettiği güç değişen CC850, normal yakıtlarla 1169 beygirlik güç sunmakta.

3. Aynı Anda Hem 6 İleri Manuel Hem de 9 İleri Otomatik Şanzımana Sahip

Evet, yanlış duymadınız. Aslında vites kolunun şanzımanla doğrudan bir bağlantısı yok. Elektronik olarak şanzımana komut veren vites kolu, D konumundayken araç 9 ileri otomatik olarak kullanılabiliyor. Aracı manuel olarak kullanmak istediğinizde ise bu 9 ileri şanzıman, aracın seçili olan moduna göre 9 orandan 6sını doğrudan vites kolu üzerinden kullanmanıza izin vermekte. Aracı manuel kullanırken, spor modundaki 1. vites oranı ve normal moddaki 1. vites oranı aynı değil. Çok karmaşık, ama zekice, değil mi?

4. Alüminyum Petekli Karbon Fiber Şasi

Otomobil tarihindeki en sağlam şasilerden birine sahip olan CC850, Koenigsegg’in en güvenli yolcu koruma hücresine sahip. Karbon fiber ve kevlarla güçlendirilmiş sandviç panellere sahip dış gövde ile de çarpışma güvenliğini artıran CC850’yi hardtop tavanını söküp kullanabilirsiniz.

5. Chrono Gösterge Paneli

Koenigsegg mühendisleri, 2. nesil Chronocluster için çalışmalarını yürütüp CC850’ye entegre etmişler. Analog gösterge paneli, ilk bakışta karmaşık dursa da sizce de çok şık ve ikonik değil mi?

6. Günlük Kullanıma Uygun Detaylar

Süperspor arabalar, günlük hayatta kullanmaya genelde uygun değildirler. Gerçek hayattaki yol bozukluklarıyla mücadele edebilmek için modlara göre değişen yüksekliğe sahip olan CC850, ayrıca aracın ön tarafını 5 cm yükseltebilme özelliğine de sahip. 360 derece kamera, ön ve arak park sensörleri ve hatta ayarlanabilir pedallar gibi detaylarla daha konforlu olmayı amaçlayan Koenigsegg, kullanma kılavuzuna ortadaki dokunmatik ekrandan ulaşmanıza olanak sağlamakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir