Ferrari Purosangue

Bir SUV düşünün, 6.5 litrelik V12 motora sahip ve atmosferik beslemeli bu motor 725 beygirlik inanılmaz bir güç sunuyor. 8250 devir çeviren bu motorla kulaklarınıza şenlik vermeyi amaçlayan bir alet kendileri. Ferrari’nin 75 yıl sonraki ilk 4 kapılı ve 4 koltuklu modeli olan Purosangue, aslında Ferrari tarafından SUV olarak adlandırılmıyor, Ferrari SUV mi üretir? Ferrari’nin gelen yoğun talep üzerine siparişlerini kapattığı Purosangue’ye gelin yakından bakalım.

Diğer tüm Ferrari modellerinden daha yüksek sürüş yüksekliğine sahip olan Purosangue, bu durumun dezavantajlarını azaltmak için karbon fiber tavana yer vermiş. Ağırlık merkezini dengelemek için ön-orta yerleşimli bir motora ev sahipliği yapan bu yerleşimde, diğer SUV ve crossover modellerine göre daha iyi bir ağırlık dağılım oranına ve yol tutuşa kavuşmayı planlayan Ferrari mühendisleri, 4 çeker aktarım sisteminin de yardımı ile %49 ön-%51 arka ağırlık dağılım oranını yakalamayı başarmış. 6 yönlü “Dinamik Şasi Sensörleri” ile aracın viraj içindeki yan yatma durumunu ölçüp elektronik ve karmaşık süspansiyon sistemi vasıtasıyla bu durumu kontrol altına alan İtalyan marka, ABS 2.0 Evo ile düşük tutunmaya sahip yüzeylerde arabanın güvenliğini artırmış.

Ferrari için aerodinamik en önemli alanlardan bir tanesi. Aracın tekerleklerindeki türbülansı azaltan hava kanalları, aracın ön tarafındaki yol tutuşu artıran ön tampon lipi, tasarımdan dolayı arkada kanat kullanılamadığı için daha özenli tasarlanmış arka difüzör gibi detaylar bilgisayar simülasyonlarda çalışılmış Ferrari mühendisleri tarafından. Ne de olsa 310 kilometre/saat hıza çıkabilen yerden yüksek bir aracın yüksek hız stabilitesini artırmak zorundalardı. Bu canavarın yakıt tüketimini karşılamak içinse 100 litrelik bir yakıt deposuna yer verilmiş.

Ferrari’nin yeni tasarım dilini taşıyan Purosangue’de, ince tasarımlı LED farlar, Ferrari klasiği olan uzun kaput, geniş arka çamurluklar, çerçevesiz kapılar ve arkadan menteşeli arka kapılar bulunmakta. Tasarıma baktığınızda ise gördüğünüz şey ise tasarımın ne kadar akıcı ve aerodinamik olduğu. Şu ana kadar çıkan en yakışıklı SUV diyebilir miyiz? Şimdiye kadar üretilen SUV’lerin en güçlüsü olduğu kesin.

İç mekanında ise Ferrari deneyimi yaşatmaya devam ediyor Purosangue. Sanki aracın iki tarafında da direksiyon olması gerekirmiş gibi görünen simetrik bir ön göğüs, düğmeyle açılan kapılar, sportif koltuklar ve 12.3 inçlik dokunmatik ekran ile şu ana kadarki en konforlu ve en teknolojik Ferrari iç mekanı olsa da dokunmatik ekranı yerleşiminden dolayı sürücünün kullanma ihtimali yok. Zaten Ferrari sürücüsü sadece yolla ilgilenmeli, değil mi? Peki siz Ferrari Purosangue’yi nasıl buldunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir