Yeni Hyundai Kona Tanıtıldı

Hyundai’nin küçük SUV’si olan Kona, yeni modeliyle karşımızda. Eskisine göre çok daha büyüyen ve teknolojisini artıran küçük SUV, yine eskisi gibi çeşitli motorlar ve versiyonlarla kullanıcılarına sunulacak. Eskiden olduğu gibi benzinli, dizel, hibrit ve elektrikli olarak alabileceğiniz Kona, her donanım seviyesinde özgün tasarım farklılıkları sunmaya devam etmekte.

Hyundai Kona’nın tek bir model adı altında sunduğu çeşitli motor, tasarım ve varyasyon seçeneklerini yeni neslinde de sürdürmesi çok güzel bir detay. Hyundai, bildiğiniz gibi köklü geçmişlere sahip olan bir marka olmasa da yeni modellerinde geçmişinden detaylar kullanmayı seviyor, amiral gemisi Grandeur’da olduğu gibi. Aslında, Kona’nın nasıl olacağını kardeşi Kia Niro’dan tahmin etmek zor değil. Eskisine göre 15 cm uzayan Kona, bunu uzamanın 6 cmlik kısmını aks mesafesinde yaparak daha geniş bir diz mesafesi sunuyor. 2.5 cmlik yükselme de baş mesafesini olumlu olarak etkilemiş Kona’nın iç mekanında. Elektrikli versiyonunda, ön bölümde de bir bagaja kavuşmuş Kona, bu büyüme sayesinde.

Tasarım olarak ya sev ya nefret et tasarım dilini çok kullanan Hyundai, güzelliği ve çirkinliği tartışma yaratan bir tasarım yapmış olsa da özgün bir tasarımla Kona’yı sunduğu kesin. Çift katlı far tasarımına devam eden Kona, üstte yer verdiği gündüz sürüş farlarını birleştirmiş ve aşağıda yer alan far grubunu da olabildiğince dışa alarak aracı olduğundan büyük göstermiş. Eskiden olduğu gibi asimetrik dodiklere sahip olan Kona, yine kendine has jantlar ile görücüye çıkarken, artık daha sert tasarım çizgilerine sahip olmuş. Tasarımında kesintisiz çizgilere yer veren Kona, yan camların altındaki çıtanın arka spoiler ile birleşmesi ve tek parçalı arka üst aydınlatma grubu detaylarda göstermiş. Kona’nın arka alt far grubunu da resmen çamurluğa taşıyan Hyundai, aracın arkasında ndüz bir tasarıma yer vermiş. Boyanmamış tampon altını şık bir tampon altı korumasıyla süsleyen Kona, arka plakalığı da büyük bagaj kapağının en altında konumlandırmış.

İç tasarımında da Ioniq 5’i andırsa da 3 kollu direksiyon simidi, değişik tasarımlı kapı kolları gibi diğer Hyundai modellerinden farklı dizayna sahip parçalarla süslenmiş Kona. Konfor odaklı teknolojilerinin yanında güvenlik teknolojilerini de artıran Kona, sınıfındaki en teknolojik araç olmanın yanı sıra en dinamik sürüş karakteri sunmayı, pratik ve estetik bir tasarıma sahip olmayı amaçlamış Hyundai yetkililerine göre.

Elektrikli versiyonun uzun versiyon seçeneğinde, 490 kilometre ile sınıfının en uzun menzilini sunan yeni Kona, internet üzerinden güncelleme, dijital anahtar, tek pedal modu, head-up display ve geliştirilmiş 2. seviye otonom sürüş gibi özelliklere sahip. Araçtan elektrikli aletleri ve hatta elektrikli otomobilleri bile şarj edebileceğiniz Yeni Kona’yı siz nasıl buldunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir