Son Safkan Yıldız: Mercedes-Benz SL

Dünyanın aynı isimle en uzun süredir üretilen otomobili olan SL, artık 7. nesli ile karşımızda. Her neslinde ikonikleşmiş olan Mercedes-Benz’in SL ailesi, her neslinde aynı felsefeyi izledi, şık, zarif, sade ama kaslı tasarım ve bu tasarımın altını dolduracak sportiflikte bir araç. Artık adının açılımı olan spor ve hafifteki hafif kısmını atlamış olsa da aşık olunası bir makine SL. Aslında GT yani Grand-Tourer (uzun yol otomobili) olan bu güzel cabrio model, sizce de çok güzel görünmüyor mu? Gelmiş geçmiş en teknolojik olan SL ailesinin 7. jenerasyonunu gelin yakından inceleyelim.

Artık sadece Mercedes-AMG adı altında üretilen SL, tasarım olarak etkileyici bir güzellikte. Evet, Yıldız’ın tasarım dilini taşıyor kendileri ama hangi Mercedes modeli bu kadar yakışıklı? Sert bakışlı farlar, kaslı kaput çizgileri, agresif ama sade tampon, AMG ailesinden olduğunu gösteren dikey bölmelere ayrılmış ön ızgara, alçak ve geniş yapı, büyük ve çok kollu jantlar, ortalama bir insan uzunluğunda ön kaput. Tek kelimeyle etkileyici. Aracın yan silüetindeki arka tasarımını bozmamak için yumuşak tavanlı olarak tasarlamış Alman mühendisler SL’i. Aracın arkasından baktığınızda da her açıdan güzel bir tasarıma sahip. Kocaman, dörtlü egzoz çıkışları, sade bir tampon, Mercedes imzası olan LED, ince ve uzun far tasarımı, elektronik kontrollü arka kanat ve aracın aynasından baktığınızda cezbedici gelen geniş kalçalar ile sizi sürekli gazlamaya cesaretlendiriyor SL.

Kampa gittiğinizde çadırınızı kurabileceğiniz büyüklükteki kaput

SL, 7. neslinde sadece 3 motor ile üretiliyor, giriş seviyesi olan SL43 AMG’de mild-hibrit sisteme sahip 2.0 litrelik motordan 381 beygir güç sunan SL, 0-100 kilometre/saat hızlanmasını da 4.9 saniyede tamamlıyor. 9 ileri AMG Speedshift şanzımanı ile maksimum 275 kilometre hız yapabilen SL, bu motoruyla bile çok etkileyici bir performans sunarken, 476 beygirlik safkan benzinli SL 55 AMG ve 585 beygirlik SL 63 AMG’deki 0-100 kilometre/saat hızlanmaları ise sırasıyla 3.9 saniye ve 3.6 saniye. SL63 AMG versiyonunda ise 315 kilometre/saat hıza çıkabiliyorsunuz.

Bir otomobili yüksek hızlara çıkartabilmek zor olsa da otomobili o hızlarda stabil ve güvenli bir şekilde üretmek de o kadar zor. Hafif alaşımlardan üretilen dövme (forged) jantlar, büyük fren diskleri ve büyük fren kaliperleri, 2.5 dereceye kadar arka tekerleklere yön verebilen arka aks yönlendirme sistemi, AMG Aktif Sürüş Kontrolü olarak adlandırılan süspansiyon sistemi gibi özelliklerle yüksek hız stabilitesini artırmış Alman mühendisleri. Viraj demiri bulunmayan SL’de, süspansiyonlar elektronik olarak aracın yol tutuşunu ve konforunu ayarlamakta.

İç mekanda diğer Mercedes modellerinden farklı olarak açısı ayarlanabilen bir dokunmatik ekrana sahip olan SL, onun dışında Mercedes-Benz ailesinin tasarım dilini taşımakta. 3 katlı tente ile konforu artırılmış olan iç mekanda, tentenin araca ses ve ısı yalıtımı olarak negatif bir etkisi olmadığını belirten Mercedes-Benz yetkilileri, 2. sıra koltuklarda ise sadece küçük çocukların sığabileceği ebatta koltuklara yer vermiş. SL’in bütün teknolojilerini yazı ile anlatmak zor olsa da sizleri SL’in güzel fotoğraflarıyla baş başa bırakıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir