Stellantis Batarya Teknolojisini Değiştiriyor

Stellantis’in CEO’su Carlos Tavarez, Stellantis Grubundaki markaların alt ve orta segment elektrikli araçlarda daha rekabetçi olması için LFP tipi batarya sistemi kullanmaya başlayacağını açıkladı. Peki nedir bu LFP, yaygın olan lityum-iyon batarya teknolojisinden ne gibi farkları var?

LFP, aslında bir lityum-iyon batarya çeşidi. LFP bataryalar, içinde katot olarak lityum demir fosfat (LiFePO4), anot olarak grafit bulundurur. Geleneksel lityum-iyon bataryalar gibi yaygın olmayan metaller (kobalt, nikel vb.) bulundurmayan LFP bataryalar, demir ve fosfat gibi daha ucuz malzemelerden üretildiği için otomotiv sektöründe maliyetleri düşürecek bir batarya teknolojisi.

LFP bataryalar, daha az toksik malzeme içerdiği için, çevreye zararı çok daha azdır, üretimi ve geri dönüşümü ise sıradan lityum-iyon pillere göre çok daha kolay ve daha az maliyetlidir. Daha düşük enerji yoğunluğu, daha düşük voltaj dayanımı ve daha ağır yapısı bir dezavantaj olsa da %67 daha uzun ömre sahip LFP bataryalar halihazırda Çinli markalar ve Tesla Model 3’ün Standart Range bataryasında kullanılmakta. 2022 yılında biten olan Çin menşeili bir patente sahip LFP bataryaların artık lisanssız bir şekilde üretilebilecek olmasıyla beraber, %31 olan elektrikli otomobillerdeki LFP batarya kullanım oranının artması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir