Skoda Kamiq İncelemesi

Değerlendirme Puanı: 8/10


Artılar:

Tasarım, parça kalitesi, teknoloji, iç hacim, ‘Simply Clever’ detaylar, konfor

Eksiler:

Yol sesi izolasyonu geliştirilmeli, yer yer işçilik kalitesinde düşüş, hissiz sürüş, DSG şanzımanı dikkatli kullanma gereksinimi


Araba bakarken insanlar sürekli en iyi olanı almak ister, en büyük, en güçlü, en güzel görünen. Peki ya bu özellikler mi sizi daha mutlu eder yoksa kullandığınız arabanın kullanışlı olması ve her yerinde sizi düşünen detaylarla başınız sıkıştığında size yardım etmesi mi?

Skoda Kamiq, Skoda’nın en küçük SUV’si. Aslında arazi özelliği olmayan araçları SUV olarak nitelendirmek bana çok yanlış gelse de yapacak pek de bir şey yok, piyasaya şu an SUV segmenti hakim. VAG grubunun MQB A0 platformunun en büyük üyesi olan Kamiq, Skoda’nın elinin değmesi ile birlikte Volkswagen’in B-SUVları arasında en kullanışlısı olmuş.

Tasarım

Skoda’nın yeni SUV ailesinde Kodiaq’tan sonra tanıtılan Kamiq, tasarım olarak ağabeyini andırsa da daha şık ve oturaklı bir tasarıma sahip. Çift katlı ön farlar, kaslı kaput çizgisi, Skoda’nın tasarım dilinin göstergesi olan ızgara tasarımı ve dodiksiz tasarımı ile ön yüzüne bakınca SUV’den çok MPV havası veren Kamiq, yan tarafında ise büyük kelebek camı ve alçalmayan tavan yapısına sahip. Kromaj detaylar ise araca çok yakışmış. Kamiq’in arka tasarımı ise klasik bir Volkswagen tasarımı, sade, zarif yapıya eşlik eden kayar sinyalli stoplar, SUV olduğu için tamponun altında boyanmamış kısım ve sahte egzozumsu yapı.

İç mekan tasarımında yer alan 2 kollu direksiyon simidi gerçekten çok hoş duruyor. Kapı açma kollarının şekli ve davamındaki krom parçalar ile ön konsolda yer alan süslemeler aracın iç mekanına doku katarken iç mekanın geri kalanının tipik bir VAG olduğunu anlıyorsunuz. Grup içinden alınan dokunmatik ekran, dijital gösterge, direksiyon arkasında yer alan kollar ve vites topuzu ise zaten güzel tasarıma sahip. Ortak parça kullanımı bence güzel bir şey ama entegrasyonunu doğru yaparak farklı hissettirmesi lazım markaların. Dokunmatik ekran örneğinden gidersek, evet Volkswagen Grubunun dokunmatik ekranı çok güzel çalışıyor, ama her modelde konsolun ortasında üstte dijital göstergeden ayrı konumlanan ekran özgünlük vermiyor araca. Stellantiste de aynı ekran kullanılıyor ama Peugeot, Opel ve Citroen farklı tasarımlarla karşımıza çıkabiliyor.

Sürüş ve Konfor

İnsanların neden Volkswagen Grubu araçlar aldığını anlıyorsunuz sürünce. Kullanımı kolay, konfor odaklı, size dingin bir deneyim yaşatmak gayesiyle tasarlıyor Volkswagen mühendisleri araçları. Evet hissiz, çok becerikli bir şasi yok altınızda ama size güven ve konfor hislerini veriyor. Kamiq’in yol tutuş limitleri evet çok yüksek değil ama yadırganamayacak kadar iyi bir seviyede. Aracı bu limitlerine ulaştırmaya çalıştığınızda size feedback vermiyor ama siz aracın limitlerini tahmin ederek küçük Çek vatandaşına hükmetmek zorundasınız.

Yumuşak direksiyon, yumuşak süspansiyon ayarları, sınıfının ortalamalarında bir ses yalıtımı ve vites değişimlerini hissettirmemeye çalışan 7 ileri oranlı DSG şanzıman ile çoğu insana yetecek konforu sağlamakta Kamiq. Aracın göğüsü kısa tutularak ön cama daha yakın konumlandırılan ön yolcu sırası sayesinde aracın arkasında beklentilerinizin üzerinde bir diz mesafesi kalırken alçalmayan tavan çizgisi ile de arkada güzel bir baş mesafesi elde ediyorsunuz. 400 litrelik bagaj hasmi ise sınıfında yalnızca birkaç aracın gerisinde kalıyor.

Donanım ve Kullanışlılık

Ülkemize gelen donanım seviyeleri değişmiş olsa da Kamiq, sınıfında iyi donanıma sahip araçlardan. TOP LED farlar, adaptif hız sabitleyici, şerit takip asistanı gibi özelliklerle güvenliğe önem veriyor Kamiq. Dijital gösterge, efektli sinyaller gibi oyuncaklara da sahip olan Kamiq’in parça kalitesi de yine sınıfını düşünürsek iyi seviyede.

Kullanışlılığa gelecek olursak Kamiq’te çok fazla ince düşünceye yer veren Skoda mühendislerinin araca eklediği bazı ‘Simply Clever’ detayları aşağıya ekliyorum. Şemsiye gözü, taşmayı engelleyen su haznesi doldurma kapağı, lastik dişi ölçmeye yarıyan büyüteçli buz kazıyıcı, sökülebilir telefon ve bozuk para tutacağı ve sökülebilir mıknatıslı bagaj aydınlatması gibi detaylar ihtiyacınız olduğunda çok işinize yarayan ince düşünülmüş detaylar. Zaten bir aile arabası size her konuda yardım edecek bir araba olmalı, değil mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir