Peugeot 508 Yenilendi

Peugeot’un 2018 yılında piyasaya sürdüğü ve piyasaya çıktığı ilk günden beri dikkat çeken amiral gemisi 508, 5. yaşında makyajlandı. Gelin bu makyaj operasyonunu ele alalım ve değişikliklere yakından göz atalım.

Peugeot 508, sınıfın agresif ve sportif ruhlu karakteri olarak karşımıza çıkmıştı. Sınıfının boyut olarak en küçük aracı olan 508, bu ufak tefekliğini ağırlık avantajı olarak kullanarak sürüş karakteristiğini daha dinamik yapmayı başarmış bir model.

PSA’nın küçük hacimli, verimli ve performanslı motorlarıyla beraber, 2018 yılında piyasaya çıktığında 1.6 litre motorlu rakipleri arasında en güçlü ve en ekonomik modellerden biriydi kendileri. Makyaj öncesinde 1.6 litre PureTech 225 beygirlik motorla sıfırdan 100 kilometre/saat hıza 7.3 saniyede çıkan 508, makyajla beraber 1.6 litre motorlarını ne yazık ki kaybetti. Hibrit üniteleri saymazsak, ülkemizde artık 1.2 litre PureTech benzinli ve 1.5 litre BlueHDI dizel motorlarla satışa devam edecek olan 508, her iki üniteden de 130 beygir güç elde edebiliyor. Makyaj öncesinden güç aktarım organlarından saklanan tek şey ise 8 ileri tam otomatik EAT-8 şanzıman. Zaten başarılı olan EAT-8 ünitesinin değiştirilmesine zaten gerek yoktu ama ağırlaşan emisyon standartları motor hacimlerinde küçülmeye gidilmesine neden oldu. Emisyonlarını daha da kısması gereken Peugeot, 1.6 litrelik motorları plug-in hibrit ünitelerle güçlendirerek 180 ve 225 beygir güç ve şehir içinde daha yüksek yakıt ekonomisi sunacak. Ülkemizde hibrit motorlu araçlara teşvik olmadığı için bu motora sahip 508’lerin Türkiye’ye gelip gelmeyeceği ise kesin değil.

Evet, makyaj belki ülkemizdeki 508’lerin gücünü kısacak ama bu makyaj aslana çok şey kazandırdı. Aslan yaşlanıp hantallaştı ama avlanırken artık daha zeki davranıyor. 508’in ve hatta PSA’nın en çok eleştirilen özelliklerinden olan kamera sistemine el atan Stellantis, artık 508’de daha yüksek çözünürlüklü kameralar sunacak. Ayrıca, LED Matrix farlara kavuşan 508, sürücüsüne daha iyi görünürlük ve konfor sunarken ön yüzünü daha da modern gösteren yeni tasarımıyla daha da dikkat çekici. Ön tampondaki ızgara tasartım değişikliği ve 3 parçalı pençe izi ise aracı olduğundan daha agresif göstermiş. Dedim ya, makyaj sadece bir şeyler götürmemiş, götürdüğünden fazlasını getirmiş. Bir aracı dışarıdan en premium gösteren özellik olan LED Matrix farlar, Peugeot’un güzel tasarımıyla ne de hoş duruyor değil mi?

Ön tampondaki tasarım değişikliğini, arka stoplar takip etmiş. 308’deki gibi yatay grafikli arka stoplara kavuşan 508, 3 yeni renk ve yeni jant tasarımları ile dış mekan evrimini tamamlamış. Dış mekanda daha olgun ve yeni görünen aslanın iç mekanında da değişiklikler yapılması gerekiyordu.

Geliştirilmiş i-Cockpit ile daha yüksek çözünürlüklü ekranlara kavuşan 508, kobra vites topuzunun yerine, diğer Stellantis modellerinde de bulunan vites selektörüne geçmiş. İç mekanda da piano-black yüzeylerin kullanışsız olduğunu ve kolay kirlenen yapısını fark Peugeot, bu yüzeyleri makyajla ahşap desenleriyle kaplamış. Ahşap kaplamaların iç mekanı daha premium gösterdiğini belirtmeliyim.

508, 2018 yılında piyasaya çıktığı zaman, sınıfında çok fazla rakibi vardı. Rakipleri masayı birer birer terk ediyor, Insignia sonraki neslinde SUV olacak, Passat sedan artık üretilmeyecek. premium olmayan markaların bu sınıftan çekilmesinin nedeni ise hepimizin bildiği üzere SUV patlaması. 5 sene geçti, rakipler azaldı ama artık aile içinde rekabet var. Küçük kardeş 408, amiral gemisi 508’den rol çalabilecek gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir